Zamknij

Nie żyje Bernard Lown. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla miał 99 lat

17.02.2021 06:39
Bernard Lown
fot. SPUTNIK/EAST NEWS

Dr Bernard Lown, kardiolog z Massachusetts, nie żyje. Wynalazł pierwszy niezawodny defibrylator serca i był współzałożycielem grupy przeciwko wojnie nuklearnej, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Bernard Lown miał 99 lat. Według Boston Globe stan zdrowia lekarza pogarszał się z powodu zastoinowej niewydolności serca. Zmarł we wtorek w swoim domu w Bostonie.

Bernard Lown pomógł rozwinąć leczenie kardiologiczne. Był jednym z pierwszych lekarzy, który podkreślił znaczenie diety i ćwiczeń w leczeniu chorób serca i wprowadził lidokainę jako lek na arytmię - przypomina Globe. Pracował jako profesor na Uniwersytecie Harvarda i lekarz w Brigham and Women's Hospital w Bostonie.

Bernard Lown nie żyje. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla miał 99 lat

Bernard Lown urodził się w 1921 r. w Utena na Litwie. W 1935 r. przyjechał z ojcem, rabinem, do Lewiston w stanie Maine, gdzie teraz jego imię nosi most. Ukończył University of Maine i uzyskał dyplom lekarza Johns Hopkins University w Maryland. W 1962 roku Lown wynalazł defibrylator, który wykorzystuje wstrząsy elektryczne, aby przywrócić bicie serca.

Był także aktywnym społecznikiem, założycielem w 1960 roku Międzynarodowej Grupy Lekarzy na rzecz Społecznej Odpowiedzialności. W latach 80. został współzałożycielem Międzynarodowej Grupy Lekarzy dla Zapobiegania Wojnie Nuklearnej, która wezwała do wstrzymania testowania i budowy broni jądrowej. W szczytowym okresie grupa zrzeszała ponad 200 000 członków i miała oddziały w 60 krajach. W 1985 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

"Moim zdaniem nie można dbać o zdrowie bez zaangażowania się w społeczną walkę o zdrowie" - powiedział o swojej społecznej działalności Lown w 2001 roku w wywiadzie dla Boston Globe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP