Zamknij

Kolejne zakażenie koronawirusem w USA. Kraj ewakuuje swoich obywateli z Chin

25.01.2020 16:26
Kolejne zakażenie koronawirusem w USA. Kraj ewakuuje swoich obywateli z Chin
fot. Costfoto/Sipa USA/East News

Władze USA organizują na niedzielę lot czarterowy w celu ewakuowania swych obywateli i dyplomatów z chińskiego miasta Wuhan, będącego epicentrum nowego koronawirusa - poinformował w sobotę amerykański dziennik "Wall Street Journal". W Stanach Zjednoczonych w piątek wykryto już drugi przypadek zakażenia śmiercionośnym wirusem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Powołując się na osobę zaznajomioną ze sprawą, gazeta podała, że samolot ma zabrać około 230 osób, którymi są pracownicy dyplomatyczni amerykańskiego konsulatu oraz obywatele USA i ich rodziny. Zgodę chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych i innych agend rządowych na to przedsięwzięcie uzyskano w efekcie przeprowadzonych w ostatnich dniach rozmów - dodaje "WSJ".

Zobacz także

Rzeczniczka ambasady Stanów Zjednoczonych USA w Pekinie wyjaśniła, że Departament Stanu zarządził wyjazd z Wuhanu pracowników konsulatu i członków ich rodzin, ale odmówiła skomentowania doniesień o zamiarze ewakuowania z tego miasta wszystkich obywateli USA.

Czy grozi nam epidemia koronawirusa? Dowiedz się więcej

Decyzja o wywiezieniu personelu konsulatu USA wraz z rodzinami jest związana z pojawieniem się koronawirusa oraz z "zakłóceniami logistycznymi, spowodowanymi restrykcjami transportowymi i przepełnieniem szpitali w Wuhanie" - napisała rzeczniczka w przesłanym Reuterowi e-mailu.

Drugi przypadek zarażenia koronawirusem w USA

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało w piątek, że w USA pojawił się drugi potwierdzony przypadek zarażenia wirusem z Wuhan. 63 osoby w 22 stanach poddane są badaniom, które mają ustalić, czy również one są zarażone koronawirusem.

Zobacz także

Zarażona wirusem z Wuhan kobieta po sześćdziesiątce mieszkająca w Chicago została już hospitalizowana i jest leczona w izolacji, a jej stan jest stabilny - podały lokalne władze.

Zobacz także

Dr Nancy Messonnier z CDC powiedziała, że na razie zagrożenie związane z epidemią nowego wirusa jest w Ameryce niewielkie, "ale sytuacja szybko się zmienia".

Zobacz także

Oczekujemy nowych przypadków w USA

Dr Nancy Messonnier

Messonnier wyjaśniła też, że zarażone mogą być osoby, które kontaktowały się z pacjentami, u których wykryto już wirusa. Podkreśliła, że nad wirusem z Wuhan "pracują najlepsi ludzie" z CDC.

Władze Chin poinformowały wcześniej, że wirus spowodował dotąd śmierć 26 osób i wywołał ponad 800 zakażeń.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że nowy koronawirus jest zagrożeniem dla Chin, ale nie ogłosiła, że istnieje zagrożenie epidemią o zasięgu międzynarodowym.

W środę prezydent Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone mają gotowy plan powstrzymania epidemii.

Mamy plan i myślimy, że bardzo dobrze sobie poradzimy. Już bardzo dobrze sobie z tym poradziliśmy. CDC jest niesamowite. Bardzo profesjonalne

Donald Trump

Podczas gdy większość przypadków zakażeń, wykrytych najpierw w mieście Wuhan, i wszystkie zgony miały miejsce w Chinach, nowy koronawirus pojawił się również w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie i Stanach Zjednoczonych. Jest wysoce prawdopodobne, że w Wielkiej Brytania są również przypadki zakażonych.

Według informacji, do jakich dotarła AFP, stan 177 zakażonych osób jest oceniany jako ciężki. W Chinach udało się dotąd wyleczyć 34 osoby, które już opuściły szpital.

Władze prowincji Hubei i Guangdong ze stolicą w Kantonie ogłosiły w czwartek pierwszy, najwyższy stopień zagrożenia zdrowia publicznego z powodu nowego wirusa. Do walki z epidemią włączono wojsko i policję.

 

RadioZET.pl/PAP