Zamknij
pogrzeb Georgea Floyda
5 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA/Godofredo A Vasquez / POOL

W Houston trwa pogrzeb zabitego 25 maja przez policjanta w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda. W kościele zgromadzili się członkowie rodziny i najbliżsi zmarłego.

"Nastał czas na sprawiedliwość rasową w Stanach Zjednoczonych" - oświadczył w odtworzonym we wtorek w Houston na pogrzebie zabitego przez policjanta w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda nagraniu były wiceprezydent USA Joe Biden. W swojej mowie Biden oznajmił, że USA muszą zmierzyć się z problemem rasizmu, który nazwał "systematycznym nadużyciem". Wezwał do stawienia mu czoła.

Przemawiający na pogrzebie, burmistrz Houston Sylvester Turner zapowiedział z kolei wydanie rozporządzenia zakazującego policjantom podduszania zatrzymanych. Ogłosił, że 9 czerwca będzie dniem George'a Floyda. Z kolei kongresmen z Partii Demokratycznej Al Green wezwał rząd USA do utworzenia "ministerstwa pojednania".

Zobacz także

Trumnę z ciałem Floyda wystawiono w w kościele. Tysiące osób chce go pożegnać

USA: Uroczystości pogrzebowe George'a Floyda

W Houston trwa pogrzeb Floyda. Uroczystość utrzymana jest w tradycjach afroamerykańskich. Uświetnia ją chór gospel; żałobnicy ubrani są w odświętne białe i czarne stroje.

"To będzie celebracja życia Floyda" - zapowiadała wcześniej uroczystość pogrzebową w kościele Foutain of Peace pastor Mia K. Wright. W jej trakcie zaplanowano kilka przemówień. Z uwagi na epidemię koronawirusa w kościele przebywa około 500 osób, jedna czwarta maksymalnej pojemności świątyni. Wśród nich - oprócz najbliższych zmarłego - są politycy i celebryci.

Po uroczystości trumna z ciałem Floyda zostanie przeniesiona na cmentarz w dzielnicy Pearland, ostatnią milę pokona w konnym kondukcie. Po drodze mieszkańcy Houston oraz liczni przyjezdni będą mogli oddać hołd zmarłemu.

Floyd urodził się w Karolinie Północnej, ale wychował się w Houston, to tu ukończył liceum. Znany był z talentu do sportu, swoich sił próbował również w rapie. Dla lokalnej społeczności jest bohaterem.

W poniedziałek na boisku jego liceum odbył się wieczór jego pamięci. Zgromadzeni oddali mu hołd minutą ciszy, zapalili świeczki. "Wiem, że Floyd zapisał się już w podręcznikach historii, ale my czujemy teraz przede wszystkim utratę przyjaciela. Wszyscy jesteśmy jedną rodziną" - tłumaczył PAP Anthony, absolwent szkoły.

Śmierć George'a Floyda

George Floyd został uduszony przez policjanta Dereka Chauvina. Oficer dociskał kolanem szyję czarnoskórego mężczyzny do ziemi. Ostatnie słowa Afroamerykanina "nie mogę oddychać" stały się głównym hasłem protestów, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych. W wielu miejscach doszło do zamieszek i strać z policją.

Dla wielu Amerykanów zabicie Floyda to przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych. W trakcie demonstracji niekiedy dochodziło do starć z funkcjonariuszami i zamieszek.

Funkcjonariusz policji z Minneapolis został oskarżony o morderstwo. Chauvina przeniesiono do więzienia o zaostrzonym rygorze w Oak Park Heights. 

RadioZET.pl/PAP