Zamknij

Nie żyje John Dingell, najdłużej urzędujący kongresmen. Przetrwał 11 prezydentów

Redakcja
08.02.2019 07:41
Dingell
fot. Mandel Ngan/AP/East News

W wieku 92 lat zmarł były demokratyczny deputowany do Izby Reprezentantów John Dingell, który zasiadał w tej izbie przez 59 lat – poinformowała w czwartek jego żona Debbie.

Nazywany „Big John” (Wielki John) ze względu na imponującą posturę i czasami bezceremonialny sposób bycia, Dingell był członkiem Izby Reprezentantów za rządów wszystkich 11 prezydentów od Dwighta D. Eisenhowera do Baracka Obamy.

Przez 14 lat przewodniczył Komisji ds. Energii i Handlu Izby Reprezentantów. W roku 2014 prezydent Obama odznaczył go Medalem Wolności. W tym też roku Dingell przeszedł na emeryturę.

Dingell przez wiele lat aktywnie wspierał projekty wprowadzenia powszechnej opieki zdrowotnej, w tym program Medicare, podobnie jak jego ojciec – również kongresman – którego zastąpił w roku 1955. Zawzięcie też tropił i walczył z marnotrawieniem publicznych pieniędzy i z korupcją.

Zobacz także

„Dostałem więcej gróźb pozbawienia mnie życia, niż mogę sobie przypomnieć. Moja żona bardzo się nimi przejmowała, ale nadzorowaliśmy rząd całkiem dobrze” – powiedział Dingell w udzielonym w 1995 r. wywiadzie dla agencji Associated Press. 

Były prezydent Barack Obama (który w 2014 roku odznaczył Dingella Prezydenckim Medalem Wolności) oddał mu hołd w specjalnym oświadczeniu:

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MP