Zamknij

Kalifornia wstrzymuje karę śmierci. Wystarczy podpis gubernatora

Mikołaj Pietraszewski
13.03.2019 14:06
Kara śmierci
fot. Shutterstock

Kalifornia najprawdopodobniej stanie się kolejnym amerykańskim stanem, w którym nie będzie wykonywana kara śmierci. Stosowne rozporządzenia w tej sprawie ma podpisać rządzący od dwóch miesięcy gubernator. 

Wprowadzenie moratorium na wykonywanie najwyższego dopuszczalnego przez amerykańskie prawo wymiaru kary było jedną z obietnic, jakie w ubiegłorocznej kampanii wyborczej składał Gavin Newsom, przedstawiciel Partii Demokratycznej, wybrany ostatecznie na stanowisko gubernatora.

Jak podaje Gazeta.pl, powołując się na doniesienia mediów zza oceanu, Newsom podpisze w najbliższym czasie dokument wstrzymujący wykonywanie kary pomimo zasądzonego wyroku. Rządzący od dwóch miesięcy polityk zobowiązał się także do zamknięcia celi śmierci w słynnym więzieniu w San Quentin. 

Zobacz także

Jeśli uchwała wejdzie w życie, Kalifornia będzie 13. stanem USA, w którym wstrzymano stosowanie kary śmierci. Na razie jednak w celach śmierci przebywa tam 737 więźniów, co stanowi ok. 25 proc. wszystkich skazanych w Stanach Zjednoczonych. Ostatnią egzekucję przeprowadzono tam w 2006 roku.  

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Twitter/MP