Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Supermyśliwiec stanął w płomieniach. Pierwsza katastrofa F-35B [WIDEO]

29.09.2018 16:56
xxx wiadomosci

Amerykański myśliwiec wielozadaniowy F-35B rozbił się w piątek podczas lotu szkoleniowego w Karolinie Południowej. Pilot zdołał się katapultował przed zderzeniem maszyny z ziemią i trafił na badania medyczne. To pierwsza katastrofa supernowoczesnego myśliwca.

USA. Katastrofa supermyśliwca F-35B w Karolinie Południowej fot. skeeze/Pixabay

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do wypadku, którego przyczyna nie jest na razie znana, doszło o godzinie 11.45 czasu miejscowego w pobliżu bazy lotnictwa marynarki wojennej w hrabstwie Beaufort na wybrzeżu Atlantyku.

Biuro szeryfa hrabstwa Beaufort poinformowało, że pilot maszyny przed katastrofą zdołał się katapultować i trafił do szpitala na badania.
Koszt samolotu F-35 szacowany jest na ok. 100 mln dolarów.

Taka sama ultranowoczesna maszyna F-35B wzięła dzień wcześniej udział w swej pierwszej operacji bojowej w Afganistanie przeciwko talibom, cztery miesiące po przekazanej przez Izrael informacji o wykorzystaniu maszyny F-35A (przeznaczonej dla sił powietrznych) w dwóch oddzielnych atakach.

Prace nad budową myśliwca F-35 Lightning II określanego jako Wspólny Myśliwiec Uderzeniowy (Joint Strike Fighter (JSF) rozpoczęły się w 2001 roku.

Jego trzy podstawowe wersje przeznaczone są dla sił powietrznych (F-35A), lotnictwa piechoty morskiej (F-35B - umożliwiająca pionowy start i lądowanie VTOL) i lotnictwa marynarki wojennej (F-35C). Samolot jest praktycznie niewykrywalny dla radarów wroga.

Program budowy myśliwców F-35 był mocno krytykowany przez członków Kongresu z uwagi na problemy, opóźnienia i wysokie koszty. Jest to najdroższy program w dziedzinie zbrojenia w historii amerykańskiej wojskowości - Pentagon przeznaczył na niego prawie 400 mld dol. W programie poza USA uczestniczyły Wielka Brytania, Korea Południowa, Izrael, Włochy, Australia, Kanada, Turcja i Japonia.

Amerykański koncern Lockheed Martin, który produkuje F-35, przekazał już 156 maszyn amerykańskiemu lotnictwu wojskowemu, 61 maszyn piechocie morskiej USA i 28 maszyn marynarce wojennej. Do Izraela, Wielkiej Brytanii i Turcji sprzedano 75 maszyn.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń