Supermyśliwiec stanął w płomieniach. Pierwsza katastrofa F-35B [WIDEO]

Redakcja
29.09.2018 16:56
USA. Katastrofa supermyśliwca F-35B w Karolinie Południowej
fot. skeeze/Pixabay

Amerykański myśliwiec wielozadaniowy F-35B rozbił się w piątek podczas lotu szkoleniowego w Karolinie Południowej. Pilot zdołał się katapultował przed zderzeniem maszyny z ziemią i trafił na badania medyczne. To pierwsza katastrofa supernowoczesnego myśliwca.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do wypadku, którego przyczyna nie jest na razie znana, doszło o godzinie 11.45 czasu miejscowego w pobliżu bazy lotnictwa marynarki wojennej w hrabstwie Beaufort na wybrzeżu Atlantyku.

Zobacz także

Biuro szeryfa hrabstwa Beaufort poinformowało, że pilot maszyny przed katastrofą zdołał się katapultować i trafił do szpitala na badania.
Koszt samolotu F-35 szacowany jest na ok. 100 mln dolarów.

Taka sama ultranowoczesna maszyna F-35B wzięła dzień wcześniej udział w swej pierwszej operacji bojowej w Afganistanie przeciwko talibom, cztery miesiące po przekazanej przez Izrael informacji o wykorzystaniu maszyny F-35A (przeznaczonej dla sił powietrznych) w dwóch oddzielnych atakach.

Prace nad budową myśliwca F-35 Lightning II określanego jako Wspólny Myśliwiec Uderzeniowy (Joint Strike Fighter (JSF) rozpoczęły się w 2001 roku.

Jego trzy podstawowe wersje przeznaczone są dla sił powietrznych (F-35A), lotnictwa piechoty morskiej (F-35B - umożliwiająca pionowy start i lądowanie VTOL) i lotnictwa marynarki wojennej (F-35C). Samolot jest praktycznie niewykrywalny dla radarów wroga.

Zobacz także

Program budowy myśliwców F-35 był mocno krytykowany przez członków Kongresu z uwagi na problemy, opóźnienia i wysokie koszty. Jest to najdroższy program w dziedzinie zbrojenia w historii amerykańskiej wojskowości - Pentagon przeznaczył na niego prawie 400 mld dol. W programie poza USA uczestniczyły Wielka Brytania, Korea Południowa, Izrael, Włochy, Australia, Kanada, Turcja i Japonia.

Amerykański koncern Lockheed Martin, który produkuje F-35, przekazał już 156 maszyn amerykańskiemu lotnictwu wojskowemu, 61 maszyn piechocie morskiej USA i 28 maszyn marynarce wojennej. Do Izraela, Wielkiej Brytanii i Turcji sprzedano 75 maszyn.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD