Zamknij

Niepokojący raport CSIS. Korea Płn. ma 13 ukrytych baz nuklearnych

Redakcja
12.11.2018 21:36
Kim Dzong Un
fot. PAP/EPA

Korea Północna ma co najmniej 13 ukrytych baz nuklearnych, które nadal funkcjonują - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Raport powstał jako efekt działalności stworzonego przez CSIS programu Parallel Cell, poświęconego Półwyspowi Koreańskiemu. Opiera się on na źródłach wywiadowczych z kilku krajów, zeznaniach północnokoreańskich dezerterów, danych online i zdjęć satelitarnych.

Dyrektor programu Parallel Cell Victor Cha oświadczył na łamach dziennika "The Washington Post", że Korea Płn. ma co najmniej 13 czynnych baz nuklearnych, a może ich być nawet 20. "Ich praca nie została wstrzymana" - powiedział Cha.

Zobacz także

Według raportu jedna z takich baz znajduje się niespełna 150 km od Seulu. Ma ona charakter przede wszystkim magazynu i nie spełnia funkcji wyrzutni pocisków balistycznych. Raport powołuje się na zdjęcia satelitarne, które ilustrują, że baza ukryta jest w niedostępnym górzystym terenie, pilnie strzeżonym przez Koreańską Armię Ludową. 

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/DG