Zamknij

Nie chce Trumpa na swoim pogrzebie. Ten odpowiedział mu w swoim stylu

Redakcja
06.05.2018 09:23
Trump
fot. East News

Republikański senator z Arizony John McCain, który walczy z rakiem mózgu, powiedział, że nie chce, aby prezydent USA Donald Trump uczestniczył w jego pogrzebie - poinformowały w sobotę wieczorem czasu lokalnego dziennik "New York Times" i telewizja NBC News.

Powołując się na osoby z otoczenia McCaina, "NYT" i telewizja NBC News podały, że senator chce, aby to wiceprezydent Mike Pence, a nie prezydent Trump reprezentowali Biały Dom na jego pogrzebie.

81-letni McCain, weteran wojny w Wietnamie, od ponad roku walczy z agresywną formą raka mózgu. Obecnie przebywa w Arizonie, gdzie dochodzi do siebie po operacji infekcji jelitowej.

Trump odpowiada na Twitterze

Do doniesień z otoczenia senatora ustosunkował się już sam Trump, publikując na Twitterze post...w swoim stylu:

"Mówią, że stan senatora McCaina się pogarsza i że nie chce mnie widzieć na swoim pogrzebie (jak Barbara Bush). Nadal gniewa się za mnie za to, że powiedziałem, że nie jest bohaterem, bo dał się złapać [...] Jeśli ja nie jestem zaproszony na jego pogrzeb, on nie jest zaproszony na mój!" - czytamy w poście.

Trudne relacje Trumpa z McCainem

McCain i Trump mają trudne relacje, co było szczególnie widoczne podczas kampanii Republikanów w wyborach prezydenckich w 2016 roku - wskazuje agencja AFP. W przemówieniu podczas kampanii obecny prezydent zaatakował McCaina, pojmanego w Wietnamie, kiedy jego samolot został zestrzelony w 1967 roku nad Hanoi, mówiąc, że nie jest bohaterem. - Jest bohaterem, bo został schwytany? Lubię ludzi, którzy nie zostali schwytani - powiedział.

Zeszłego lata McCain zagłosował przeciwko likwidacji programu powszechnej opieki zdrowotnej nazywanego od poprzedniego prezydenta Baracka Obamy, który go przeforsował, Obamacare. Likwidacja Obamacare była jednym z czołowych haseł Trumpa w kampanii.

Zobacz także

McCain jest uważany za "jastrzębia" w odniesieniu do Rosji. Skrytykował niedawno prezydenta Trumpa za pogratulowanie Władimirowi Putinowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Jak ocenił McCain, gratulacje złożone Putinowi przez amerykańskiego prezydenta to "obraza dla każdego Rosjanina, który został pozbawiony prawa głosowania w wolnych i uczciwych wyborach".

- Prezydent USA nie jest przywódcą wolnego świata, jeśli gratuluje dyktatorom zwycięstwa w oszukańczych wyborach - podkreślił senator.

Dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę

McCain jest też zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z jej agresywną polityką wobec Ukrainy. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie.

John McCain dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z Demokratą Barackiem Obamą.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Trump spotka się z Kim Dzong Unem. Ustalono datę i miejsce

Trump przerwał milczenie ws. romansu z gwiazdą porno. Wymijająca odpowiedź [WIDEO]

RadioZET.pl/PAP/MP