Zamknij

George Bush senior został pochowany w Teksasie obok żony i córki

Redakcja
07.12.2018 07:37
USA. Pogrzeb George H.W. Busha. Spoczął w Teksasie obok żony i córki
fot. PAP/EPA/MATT YORK / POOL

Zakończyły się czterodniowe uroczystości pogrzebowe 41. prezydenta USA George'a H. W. Busha. Został on w czwartek pochowany obok swojej żony Barbary i córki Robin w College Station w Teksasie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Wcześniej w czwartek w nabożeństwie żałobnym w kościele episkopalnym St. Martin’s w Houston uczestniczyło około 1,2 tys. osób. Do tej świątyni regularnie wraz z rodziną chodził były prezydent.

Russell Levenson, który przez wiele lat był pastorem Busha seniora, zakończył homilię tą samą modlitwą, którą odczytano podczas jego inauguracji w 1989 roku.

Pogrzeb Busha seniora. Nie zabrakło polskich akcentów

Dwie wnuczki Busha seniora, Nancy Ellis LeBlond Sosa i Georgia Grace Koch, odczytały podczas nabożeństwa fragmenty listu do Koryntian.

Przyjaciel Busha seniora i były sekretarz stanu James Baker wspominał go jako polityka, który „miał odwagę wojownika, ale jeszcze większą odwagę jako człowiek czyniący pokój”.

Poruszające zdjęcie. Pies Busha seniora czuwa przy trumnie swego pana

Po nabożeństwie trumna specjalnym pociągiem została przewieziona do College Station, 140 km na północny zachód od Houston. Tam siedzibę ma Prezydencka Biblioteka im. George H. W. Busha, w której pochowany został 41. prezydent USA.

Ceremonia pogrzebowa miała charakter prywatny. Przed wejściem do Biblioteki 2100 wojskowych kadetów utworzyło szpaler, a nad College Station przeleciała eskadra myśliwców w szyku z brakującym jednym samolotem.

Bush senior zmarł 1 grudnia w wieku 94 lat. Urząd sprawował w latach 1989-1993. Wcześniej, od 1981 do 1989 roku, był wiceprezydentem w administracji prezydenta Ronalda Reagana.

George Bush senior nie żyje. Ojciec był człowiekiem o najsilniejszym charakterze

RadioZET.pl/PAP/PTD

C