Zamknij

Afera z pomnikiem katyńskim w USA. Polonia idzie na wojnę z władzami miasta

Redakcja
08.05.2018 10:28
USA
fot. Wikimedia.Commons

Przedstawiciele Polonii zamierzają wnieść pozew przeciw burmistrzowi Stevenowi Fulopowi i miastu Jersey City w związku z planami usunięcia Pomnika Katyńskiego z placu Exchange Place.

Reprezentanci Polonii domagają się wydania zarządzenia uniemożliwiającego te zamiary oraz zapobieżenia temu, by burmistrz sprawował władzę przy pomocy zarządzeń wykonawczych.

Jak wynika z informacji uzyskanej przez PAP, liderzy społeczności polonijnej przyłączą się do mieszkańców Jersey City i autora Pomnika Katyńskiego, Andrzeja Pityńskiego, zamierzających wystąpić na drodze sądowej przeciwko decyzji burmistrza. Zarzucają mu brak szacunku dla Polaków na całym świecie. Argumentować też będą, że Fulop naruszył proces regulacyjny, którego zasad powinien był przestrzegać, w celu przeniesienia monumentu.

Zobacz także

— Burmistrz sprawuje władzę w sprzeczności z prawem New Jersey i w sprzeczności z uchwałą Rady Miejskiej. Zaniedbał obowiązku konsultacji ze społeczeństwem lub zaproszenia polskich liderów na publiczne przesłuchania, aby mogli zeznawać i przedstawić swe argumenty — mówił adwokat nowojorski Sławomir Platta zaliczany do przywódców polonijnych. — „Jego (burmistrza) działania są absolutną zniewagą dla polskich Amerykanów i hańbą dla demokratycznego procesu, w oparciu o który ten kraj jest zbudowany! — konkludował Platta.

Pozew jest tylko jedną z batalii społeczności polonijnej o zachowanie historii i upamiętnienie 22 tys. zamordowanych w Katyniu obywateli polskich. Na najbliższą niedzielę zaplanowano manifestację w pobliżu pomnika.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP