Zamknij

Pomnik Katyński w New Jersey zostaje. Koniec długiego sporu?

Redakcja
08.11.2018 07:34
Pomnik Katyński w New Jersey zostaje. Koniec długiego sporu?
fot. W.Kubik/EastNews

Rada Miejska w New Jersey zdecydowała, że pomnik Katyński, wokół którego w ostatnich miesiącach toczyły się spory, zostaje i w przyszłości nie zostanie przeniesiony. O decyzji poinformował polonijny prawnik Sławomir Platta – podaje Onet.pl.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miejska w New Jersey. Jak podaje Onet.pl, za pozostawieniem pomnika głosowało sześciu radnych, przeciwko dwóch. O wynikach głosowania poinformował na swoim Twitterze Sławomir Platta, polonijny prawnik.

Zobacz także

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za dwa tygodnie odbędzie się drugie, finalne głosowanie w tej sprawie.

Jak powiedział PAP radny Rivera, postanowiono wnieść poprawkę, która zapewniłaby stałą lokalizację monumentu przy Exchange Place.

„Oznacza to, że pomnik nigdy nie będzie przemieszczony i pozostanie tam na zawsze. […] Współpraca ze Sławkiem Plattą (lokalnym działaczem polonijnym, sprzeciwiającym się przeniesieniu pomnika – PAP) była wspaniała, nawet jeśli czasem ze sobą walczyliśmy” – ocenił Rivera.

Zobacz także

Pomnik Katyński w Jersey City ma ok. 12 metrów wysokości i waży 120 ton. Tworzy go cokół z płaskorzeźbami oraz odlana w brązie, stojąca na cokole postać żołnierza przebitego na wylot bagnetem. Autorem monumentu jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński.

RadioZET.pl/PAP/Onet/BM