Zamknij

Pożar łodzi w Kalifornii. Ponad 30 ofiar, nie żyją uczniowie i 5-osobowa rodzina

04.09.2019 18:14
Pożar łodzi w Kalifornii. Ponad 30 ofiar, nie żyją uczniowie i 5-osobowa rodzina
fot. PAP/EPA/DAVID MCNEW

Amerykańska straż przybrzeżna poinformowała w środę, że ekipom poszukiwawczym udało się odnaleźć zwłoki 33 ofiar pożaru, do którego doszło w poniedziałek na statku dla płetwonurków u południowych wybrzeży Kalifornii. Wciąż trwają poszukiwania ciała ostatniej z 34 ofiar.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał przedstawiciel straży przybrzeżnej Zach Farrell, ciała 13 ofiar udało się wyłowić z wody w środę. Wydobywanie zwłok jest utrudnione ze względu na niebezpieczne warunki panujące wokół wraku, który zaległ na dnie oceanu w odległości około 20 metrów od brzegu wyspy Santa Cruz na głębokości 20 metrów.

Wśród ofiar m.in. nauczyciel, uczniowie i 5-osobowa rodzina

Już we wtorek kalifornijskie władze poinformowały, że 34 pasażerów statku zostało uznanych za zmarłych. Wśród ofiar są m.in. uczniowie szkoły średniej, nauczyciel i jego córka oraz 5-osobowa rodzina.

Zobacz także

Spośród 39 osób znajdujących się na pokładzie statku bazy dla płetwonurków Conception uratowało się pięciu członków załogi, którzy wskoczyli do pontonu i dopłynęli do innej, zakotwiczonej niedaleko łodzi.

Zobacz także

Pasażerami statku byli uczestnicy trzydniowej wycieczki, podczas której mieli nurkować i obserwować podmorskie życie, m.in. wokół leżącej w Parku Narodowym Channel Islands wyspy San Miguel na Oceanie Spokojnym. Poniedziałek był ostatnim dniem wycieczki.

Zobacz także

Według straży przybrzeżnej Conception przeszedł ostatnie kontrole w lutym i sierpniu 2018 roku i nie stwierdzono wówczas żadnych uchybień dotyczących przepisów przeciwpożarowych. Wcześniejsze kontrole wskazywały na takie uchybienia, ale przez ostatnie pięć lat były one systematycznie usuwane przez właściciela jednostki - wynika z raportów technicznych jednostki.

23-metrowy Conception został zwodowany w 1981 roku, był wyposażony w tratwy i kamizelki ratunkowe dla maksymalnie 110 pasażerów. Przyczynę pożaru zbada specjalna komisja.

 

RadioZEt.pl/PAP/