Zamknij

Prezydent USA nie weźmie udziału w pogrzebie Johna McCaina

Redakcja
26.08.2018 20:25
USA. Prezydent Donald Trump nie weźmie udziału w pogrzebie Johna McCaina
fot. BRENDAN SMIALOWSKI/MANDEL NGAN/AFP/East News

Na państwowym pogrzebie Johna McCaina w Waszyngtonie na prośbę zmarłego rząd USA będzie reprezentował wiceprezydent Mike Pence, a nie prezydent Donald Trump. Amerykańskie media zaznaczają, że gospodarza Białego Domu i zmarłego polityka łączyły chłodne relacje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał dziennik "The New York Times", według wstępnych ustaleń trumna z ciałem polityka zostanie wystawiona na widok publiczny w rotundzie Kapitolu. Gazeta powołała się na członka Partii Republikańskiej, zaangażowanego w planowanie pogrzebu.

Zobacz także

Jak zauważa "NYT", jest to zaszczyt zarezerwowany dla "najwybitniejszych obywateli" USA, którego dotychczas dostąpiło zaledwie ponad 30 osób, w tym 12 senatorów.

Pogrzeb w Waszyngtonie

Państwowe uroczystości pogrzebowe z wszelkimi honorami odbędą się w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie. Według telewizji NBC News, oczekuje się, że mowę na pogrzebie wygłoszą m.in. byli prezydenci USA, Republikanin George W. Bush oraz Demokrata Barack Obama. Zgodnie z życzeniem zmarłego administrację państwową ma tam reprezentować wiceprezydent Mike Pence.

Trumna zostanie też wystawiona w siedzibie władz stanowych w Phoenix w Arizonie, którą McCain reprezentował w Kongresie przez 35 lat. Polityk ma zostać pochowany na cmentarzu akademii marynarki wojennej w Annapolis w stanie Maryland; McCain kształcił się na tej uczelni i przez 20 lat służył w marynarce. Oczekuje się, że pogrzeb odbędzie się w nadchodzącym tygodniu.

Zobacz także

Biuro McCaina ma oficjalnie poinformować o zaplanowanym przebiegu uroczystości po sfinalizowaniu wszystkich ustaleń.

Chłodne relacje Trumpa i McCaina

Amerykańskie media podkreślają, że McCaina i późniejszego republikańskiego prezydenta Trumpa łączyły "burzliwe relacje". Przypominają, że przed wyborami prezydenckimi w listopadzie 2016 roku Trump lekceważąco wypowiedział się o dokonaniach wojennych McCaina, którego samolot został zestrzelony podczas wojny w Wietnamie.

McCain przez ponad pięć lat przebywał w niewoli; w tym czasie dwa lata spędził w przymusowym odosobnieniu, a także był poddawany torturom, których skutki odczuwał do końca życia.

- Nie jest bohaterem wojennym. Jest bohaterem wojennym dlatego, że został schwytany. Ja lubię ludzi, którzy nie dali się schwytać - powiedział o McCainie Trump w kampanii wyborczej, ale potem zmienił stanowisko, mówiąc: - Ok, myślę, że może jest bohaterem wojennym.

Zobacz także

Latem 2017 roku McCain demonstracyjnie zagłosował w Senacie przeciw kluczowej ustawie znoszącej Obamacare, przyczyniając się do porażki tego aktu legislacyjnego w tej izbie, czym naraził się na ostrą krytykę ze strony Trumpa.

Stacja CNN podaje, że choroba nowotworowa mózgu, którą u McCaina zdiagnozowano rok wcześniej, w ostatnim czasie zaczęła postępować tak szybko, że grupa jego przyjaciół, planująca spotkanie z nim w jego urodziny 29 sierpnia, usłyszała, że chory najprawdopodobniej nie dożyje tego dnia. Polityk skończyłby w środę 82 lata.

RadioZET.pl/PAP/PTD