Zamknij

Ścigał Weinsteina, był jedną z twarzy #MeToo. Cztery kobiety oskarżyły go o przemoc

Redakcja
08.05.2018 12:49

Podejrzewany o stosowanie przemocy fizycznej wobec czterech kobiet, a także o ich zastraszanie prokurator generalny stanu Nowy Jork Eric Schneiderman zapowiedział w poniedziałek swą dymisję z dniem 8 maja. Schneiderman był jedną z twarzy kampanii #MeToo.

Schneiderman
fot. Polaris/East News

To właśnie Schneiderman wniósł sprawę przeciw TWC (The Weinstein Company) oraz braciom Harveyowi i Robertowi Weinsteinom w związku z molestowaniem kobiet, na jakie sobie pozwalali. — Schneiderman, który reprezentował też interesy poszkodowanych aktorek, dziś sam jest podejrzewany o fizyczne znęcanie się na czterema kobietami — wskazuje Reuters.

Zobacz także

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek Schneiderman napisał: „w ciągu ostatnich kilku godzin wysunięto przeciwko mnie poważne zarzuty, z którymi się nie zgadzam i które stanowczo odrzucam”. Chociaż nie mają one związku z jego działalnością zawodową, to jednak — jak podkreślił — „stanowią poważną przeszkodę w kierowaniu prokuraturą stanową. Dlatego po zakończeniu dnia pracy we wtorek 8 maja składam urząd”.

W ostatnich miesiącach blisko 100 kobiet złożyło pozwy sądowe przeciwko Weinsteinowi, który został zwolniony z wytwórni filmowej TWC w październiku 2017 roku. Oskarżony 65-letni producent wydał oświadczenie, w którym przeprosił za błędy, nie przyznał się jednak do winy i utrzymuje, że wszystko odbywało się za zgodą obydwu stron.

Przy okazji tej sprawy wiele kobiet, a także mężczyzn zdecydowało się ujawnić publicznie przypadki molestowania seksualnego, jakiego doświadczali ze strony wybitnych przedstawicieli show-biznesu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP