Zamknij
Ethan Crumbley
  • oakland-school-shooting
  • mid-epa09615596
  • mid-epa09615826
  • 10 Zobacz
fot. Biuro szeryfa hrabstwa Oakland

15-letni Ethan Crumbley wtargnął z bronią do szkoły w Oxford Township w stanie Michigan i zastrzelił czworo uczniów. Motyw zbrodni nie jest znany. Wiadomo, że kilka godzin przed tragedią jego rodzice rozmawiali z dyrektorem placówki na temat zachowania syna.

Do strzelaniny w szkole średniej Oxford High School na przedmieściach Detroit w stanie Michigan doszło 30 listopada. Ethan Crumbley oddał 15-20 strzałów z broni półautomatycznej, zabijając na miejscu troje uczniów i raniąc osiem osób, w tym nauczyciela. We wtorek zmarła czwarta ranna osoba - 17-latek.

Nastoletni napastnik został zatrzymany po kilku minutach na terenie szkoły. Miał przy sobie półautomatyczny pistolet Sig Sauer kalibru 9 mm, kupiony przez ojca w promocji z okazji tzw. Czarnego Piątku. Wystrzelił łącznie 30 kul. Po ataku władze dowiedziały się o postach w mediach społecznościowych, w których pisano o groźbie strzelaniny w szkole liczącej około 1700 uczniów.

Na jednym z nagrań opublikowanych w sieci widać, jak uczniowie zabarykadowali się w klasie i odmówili otwarcia drzwi osobie, która podawała się za policjanta. W pewnym momencie nastolatkowie zaczęli uciekać przez okno. - Byli przerażeni. Byli w szoku. Płakali. Przytulali się nawzajem – mówiła stacji NBC Kimberly Katsock-Gibbs, która udzieliła dzieciom schronienia, dodając, że „przeżyły traumę na całe życie”.

Strzelanina w szkole w Michigan. Jaki był motyw?

Porucznik z biura szeryfa hrabstwa Oakland Tim Willis powiedział sędziemu, że dzień przed strzelaniną Crumbley nakręcił dwa filmy, w których mówił "o strzelaniu i zabijaniu uczniów". W mediach społecznościowych miał zamieścić komunikat: „Teraz stanę się śmiercią – niszczycielem światów – do zobaczenia jutro, Oksfordzie”. W plecaku miał dziennik z planami przeprowadzenia ataku.

Według relacji innych uczniów 15-latek był zastraszany w szkole, choć urzędnicy szkolni oficjalnie tego nie potwierdzają. Zdaniem policji nic nie wskazuje na to, by Crumbley był kiedykolwiek wydalony ze szkoły lub miał wcześniej problemy dyscyplinarne. Wiadomo, że kilka godzin przed tragedią rodzice 15-latka spotkali się z dyrektorem w związku z zachowaniem syna. Miało to być drugie takie spotkanie w ciągu dwóch dni. Według policji tematem rozmowy nie było prześladowanie nastolatka. 

Crumbley został oskarżony przez prokurator stanu Michigan Karen McDonald o terroryzm ze skutkiem śmiertelnym, ma postawione cztery zarzuty - zabójstwa pierwszego stopnia i siedem zarzutów ataku z zamiarem zabójstwa. Będzie sądzony jako osoba dorosła. Prokurator McDonald poinformowała, że rozważa postawienie także zarzutów rodzicom sprawcy.

RadioZET.pl/Nypost.com/Independent.co.uk/PAP