Zamknij

Po próbie samobójczej straciła twarz. Odzyskała ją po trzech latach

Redakcja
16.08.2018 08:52
USA. Przeszczep twarzy u dziewczyny po próbie samobójczej
fot. National Geographic/YouTube

Katie Stubblefield w wieku 18 lat próbowała odebrać sobie życie. Lekarzom udało się ją uratować, ale dziewczyna została bardzo poważnie oszpecona. Po trzech latach od wypadku Amerykanka została poddana transplantacji, dzięki której znów ma twarz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Niesamowitą historię dramatu Katie i jej powrotu do normalnego życia opisał magazyn „National Geographic”.

W 2014 roku 18-letnia wówczas dziewczyna po zawodzie miłosnym przyłożyła sobie do skroni broń myśliwską swojego brata i pociągnęła za spust. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej lekarzom udało się uratować jej życie. Jednak z powodu rozległych obrażeń nastolatka doznała poważnych obrażeń twarzy.

Jérôme Hamon: Pierwszy na świecie „Człowiek o trzech twarzach”

Straciła między innymi nos oraz znaczną część żuchwy. Miała również obrażenia mózgu oraz oczu. Zanim została poddana zabiegowi transplantacji twarzy, Katie przeszła 22 operacji dla przywrócenia jej wyglądu oraz lepszego funkcjonowania. Lekarze sięgnęli nawet po technologię druku 3D, który pomógł zrekonstruować jej żuchwę.

Po trzech latach od tragicznych wydarzeń Amerykanka otrzymała nową twarz. Ryzykownej operacji w maju ubiegłego roku podjęli się lekarze z kliniki Cleveland Clinic w Ohio.

Jak zaznacza BBC News, przeszczep twarzy został do tej pory przeprowadzony 40 razy. W Stanach Zjednoczonych taki zabieg uważany jest za eksperymentalny, dlatego nie jest objęty ubezpieczeniem.

Operacja Katie została sfinansowana przez wojskowy instytut medyczny Armed Forces Institute of Regenerative Medicine (AFIRM). W ten sposób armia chciała podnieść kwalifikacje swoich lekarzy na wypadek przeprowadzania podobnego zabiegu na polu walki.

Zobacz także

Twarz, którą otrzymała Katie, została pobrana z ciała 31-letniej Adrei Schneider, która zmarła w 2017 roku w wyniku przedawkowania narkotyków. Zgodę na zabieg wyraziła babcia kobiety, dopiero kiedy poznała osobiście Katie.

Po transplantacji Amerykanka przeszła jeszcze trzy zabiegi korygujące poprawiające jej wygląd i codzienne funkcjonowanie z nową twarzą. Katie nadal ma problemy z mówieniem. Ponadto do końca życia będzie przyjmować leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu.

22-latka ma nadzieję, że w końcu pójdzie na studia. Wyraziła też chęć pomagania nastolatkom, opowiadając o wartości życia i przestrzegając ich przed próbami samobójczymi.

Zobacz także

RadioZET.pl/National Geographic/BBC News/PTD