Zamknij

Będzie nowy stan w USA? Mieszkańcy wyspy zagłosowali

Redakcja
12.06.2017 13:43
Będzie nowy stan w USA? Mieszkańcy wyspy zagłosowali
fot. Flickr

Stany Zjednoczone jeszcze większe? W ostatnim referendum Portorykańczycy zagłosowali za przekształceniem ich ojczyzny w 51. stan USA. Obecnie Portoryko jest terytorium stowarzyszonym. 

Choć referendum przeprowadzone w Portoryko ma charakter niewiążący, to gubernator wyspy Ricardo Rossello podkreślił, że wyniki głosowania stanowią wyraźny sygnał wysłany zarówno do Stanów Zjednoczonych, jak i do świata.

Głosowanie zbojkotowała opozycja, która opowiada się za niezależnością wyspy.

Z kolei gubernator Rosello w ewentualnym przekształceniu Portoryko w 51. stan USA widzi lekarstwo na kryzys finansowy i bolączki ekonomiczne. 

- Chcemy mieć takie same prawa jak (amerykańskie) stany, ale system kolonialny uniemożliwia nam to - powiedział po oddaniu głosu gubernator wyspy Ricardo Rossello, który jest zwolennikiem przyłączenia jej do USA.

Portoryko od ponad dekady zmaga się z recesją. Choć decyzje dotyczące wyspy zapadają w głównej mierze w Waszyngtonie, Portorykańczycy nie mają żadnego wpływu na politykę amerykańską, nie mogą głosować w wyborach. Mieszkańcy uważają, że ta słaba pozycja wobec mocarstwa jest jednym z powodów pogłębiania się problemów na wyspie.

RadioZET.pl/KM