Zamknij

Rosyjska agentka zatrzymana w Waszyngtonie. Zaledwie kilka godzin po spotkaniu Trump-Putin

Redakcja
16.07.2018 22:22

Mieszkająca w Waszyngtonie Rosjanka została aresztowana pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych - podało w poniedziałek ministerstwo sprawiedliwości USA.

USA
fot. AFP/East News

Jak głosi jego oświadczenie, 29-letnia Maria Butina działała pod kierownictwem rosyjskiego funkcjonariusza rządowego wysokiej rangi, który został objęty sankcjami zarządzonymi przez ministerstwo finansów USA. Według oświadczenia, Butina została zatrzymana w niedzielę i do czasu zaplanowanego na środę przesłuchania pozostanie w areszcie tymczasowym.

Od 2015 roku do lutego 2017 roku Butina pracowała dla urzędnika wysokiego szczebla w rosyjskim rządzie. Ten sam urzędnik został objęty sankcjami w kwietniu 2018 roku, nałożonymi przez Departament Skarbu. W USA znalazła się na podstawie wizy studenckiej.

Informacje o aresztowaniu pojawiły się kilka godzin po tym, jak w Helsinkach prezydenci Donald Trump i Władimir Putin zapewniali o nieingerowaniu Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MAOS/MP