Nieprawdopodobne odkrycie! Rozszyfrowano tajemnicę sprzed 3700 lat [WIDEO]

Redakcja
25.08.2017 17:51
Nieprawdopodobne odkrycie! Rozszyfrowano tajemnicę sprzed 3700 lat [WIDEO]
fot. YouTube

Przez 3700 lat były zagadką umieszczoną na glinianej tablicy. Wreszcie została rozwiązana! Zdaniem naukowców będzie przełomem w wielu dziedzinach nauki. 

Czy polska policja to policja PiS? Wyraź swoją opinie w serwisie MAM ZDANIE!

Gliniana tablica przetrwała w kolekcji Uniwersytetu Columbia blisko 3700 lat. Plimpton 332 uważana jest za najstarszą na świecie tablicę trygonometryczną. Naukowcy wierzą, że udało im się rozszyfrować tajemnicze znaki i odkryć jej sekrety.

Badacze twierdzili, że na tablicy umieszczone są trójki pitagorejskie. Prawda okazała się zupełnie inna. Zespół naukowców z University of New South Wales z Sydney uważa, że 4 kolumny i 14 rzędów znaków w glinie przedstawia najstarszy i najbardziej precyzyjny stół trygonometryczny na świecie. Narzędzie można było wykorzystać w badaniach geodezyjnych i obliczaniu sposobu budowania świątyń, pałaców i piramid.

Zobacz także

Prowadzący badania dr Daniel Mansfield ogłosił, że tablica może współcześnie znaleźć zastosowanie w geodezji, edukacji i grafice komputerowej. Odkrycie obala tezę o wynalezieniu trygonometrii przez Greków. Okazuje się, że 1000 lat wcześniej zrobili to Babilończycy.

RadioZET.pl/TheGuardian/DG