Zamknij

Błaszczak w Pentagonie rozmawiał o stałej bazie USA w Polsce

Redakcja
13.11.2018 23:39
USA. Spotkanie szefa MON Mariusza Błaszczaka z Jamesem Mattisem
fot. Jacquelyn Martin/Associated Press/East News

James Mattis, sekretarz obrony USA, spotkał się we wtorek w Pentagonie z ministrem obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. - Nasza propozycja odnośnie stałej obecności sił amerykańskich w Polsce została dobrze przyjęta w Pentagonie - przekazał szef MON.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Mariusz Błaszczak powiedział, że podczas spotkania z Mattisem usłyszał konkretne propozycje odnoszące się do polskiego projektu stałej bazy amerykańskiej w Polsce.

- Usłyszeliśmy pierwsze oceny Pentagonu, posuwamy się w tej sprawie naprzód, ale trzeba podkreślić, że jesteśmy w trakcie pewnego procesu, więc nic nie stanie się nagle - oświadczył Błaszczak.

Zobacz także

Szef resortu obrony narodowej podkreślił, że było to dopiero drugie spotkanie robocze w tej sprawie, więc za wcześniej jest mówić o konkretach. Dodał, że będą kolejne spotkania, a "atmosfera jest dobra".

- Naszym wspólnym celem jest bezpieczeństwo - moim bezpieczeństwo Polski, a Stanów Zjednoczonych bezpieczeństwo całego świata - powiedział Błaszczak. 

Przed spotkaniem z Błaszczakiem Mattis mówił do dziennikarzy: - Rozważamy co jest najlepsze dla bezpieczeństwa Sojuszu.

To było drugie spotkanie Mariusza Błaszczaka z jego amerykańskim odpowiednikiem i jego piąta wizyta w Waszyngtonie od czasu objęcia stanowiska szefa resortu.

Wcześniej, przed rozmowami w Pentagonie, Błaszczak spotkał się z republikańskim senatorem z Arizony Jonem Kylem, który został wybrany do Senatu w miejsce Johna McCaina, zmarłego latem tego roku.

Przed spotkaniem z Mattisem minister Błaszczak zapowiedział, że głównymi tematami jego rozmów w Pentagonie będzie zagadnienie stałego stacjonowania sił amerykańskich w Polsce oraz kolejne zakupy przez Polskę amerykańskiego sprzętu militarnego.

Zobacz także

Stała baza USA w Polsce?

Prezydent Andrzej Duda pod koniec września podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się "Fort Trump". Później, odnosząc się do utworzenia w Polsce takiej bazy, dodał: - Wierzę w to głęboko, że jest to możliwe i jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w polskim interesie, jak i w interesie USA.

Prezydent USA ocenił wtedy, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 mld dol. - Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów - powiedział.

Amerykański Kongres zobowiązał szefa resortu obrony do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 r., raportu oceniającego "wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD