Zamknij

Zmarła 10-latka z objawami dżumy. Choroba przechodzi na ludzi z gryzoni i pcheł

23.07.2021 13:09
Dżuma szerzy się w Kolorado
fot. Shutterstock

Dżuma szerzy się w stanie Kolorado. Wykryto ją u pcheł i gryzoni już w sześciu hrabstwach. Potwierdzono również, że 10-letnia dziewczynka, która zmarła na początku lipca, miała objawy podobne do dżumy.

Badania laboratoryjne potwierdziły dżumę u pcheł w hrabstwie La Plata, gdzie żyła dziewczynka, która poniosła śmierć. Chorobę wykryto również w hrabstwach San Miguel, El Paso, Boulder, Huerfano i Adams - poinformowała rzeczniczka Departamentu Zdrowia Publicznego i Środowiska w Kolorado.

USA. Szerzy się dżuma w Kolorado. Nie żyje 10-letnia dziewczynka

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) ludzie zazwyczaj zarażają się od pcheł przenoszących bakterię dżumy lub przez kontakt z zakażonymi zwierzętami. „W Kolorado spodziewamy się, że w miesiącach letnich wyniki testów pcheł na dżumę będą pozytywne” – przekazała w oświadczeniu Jennifer House, zastępca epidemiologa stanowego i inspektor weterynarii pracująca w Departamencie Zdrowia Publicznego i Środowiska Kolorado. Dodała, że w zapobieganiu zarażeniom u ludzi pomóc może wiedza na temat choroby i stosowanie środków ostrożności.

„Chociaż rzadko zdarza się, aby ludzie zarażali się dżumą, chcemy zapewnić wszystkim informacje, by wiedzieli, jakie są objawy. Choroba jest uleczalna, jeśli zostanie wcześnie wykryta. Poinformuj lekarza, jeśli uważasz, że masz objawy dżumy lub jeśli uważasz, że mogłeś się zarazić” - czytamy w oświadczeniu. Wśród objawów dżumy są nagła gorączka, ból głowy, osłabienie i ból węzłów chłonnych.

Na dżumę nie ma szczepionki, jednak można ją leczyć antybiotykami. Wcześnie wykryta choroba jest uleczalna.

Departament Zdrowia Publicznego i Środowiska w Kolorado zwrócił się do mieszkańców, by podjęli pewne środki ostrożności w miejscach, w których występuje dżuma. Wśród zaleceń jest unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, a także trzymanie z dala od nich zwierząt domowych. Podkreślono, że domowe psy czy koty mogą zarazić się również od martwych gryzoni lub królików.

Jak podało Denver Post, w 2020 roku dwie osoby zaraziły się dżumą, ale przeżyły. Łącznie w Kolorado wykryto 22 przypadki dżumy w okresie od 2015 do 2020 roku. Ponad połowę z nich wykryto w hrabstwie La Plata.

RadioZET.pl/New York Post/Denver Post/oprac. AK