Zamknij

Seria potężnych tornad w USA. Ponad 80 milionów osób zagrożonych żywiołem

14.04.2019 17:42
Seria potężnych tornad w USA. Ponad 80 milionów osób zagrożonych żywiołem
fot. twitter.com/WSFA_Amanda

Co najmniej 14 tornad przeszło nocą z soboty na niedzielę przez Missisipi i Teksas na południu USA. W niedzielę nawiedziły kolejne stany. Zginęło 5 osób, w tym dwoje dzieci. Niestety tragiczny bilans rośnie.

Tornada doprowadziły do ogromnych zniszczeń. Wiatr wiał z prędkością ponad 225 kilometrów na godzinę. Żywioł zrywał dachy, linie elektroenergetyczne, przewracał samochody i wyrywał drzewa z korzeniami.

W niedzielę rano czasu lokalnego ponad 150 tys. osób w stanach Teksas, Missouri, Missisipi, Alabama i Luizjana nie miało prądu.

Tornado doprowadziło do śmierci co najmniej 5 osób, w tym dwojga dzieci w wieku trzech i ośmiu lat. Jak poinformował szeryf hrabstwa Angelina w Teksasie, Alton Lenderman, dzieci siedziały na tylnych siedzeniach samochodu, na które przewróciło się drzewo. Zginęły na miejscu.

Jeszcze w sobotę Amerykańska Służba Pogodowa (NWS) wydała ostrzeżenia przed kolejnymi gwałtownymi burzami, gradem i bardzo silnym wiatrem m.in. w Teksasie, Georgii, Luizjanie i w zachodniej Alabamie. CNN podaje, że zagrożonych żywiołem jest obecnie ponad 80 mln ludzi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/NWS/CNN/weather.com