Zamknij

Tornado spustoszyło gęsto zaludnione przedmieścia Chicago. Domy obrócone w ruinę

PAP
21.06.2021 22:53
Tornado na przedmieściach Chicago
fot. Chicago Sun-Times/Associated Press/East News

Tornado oraz groźne burze uderzyły w nocy z niedzieli na poniedziałek w okolice Chicago na wschodzie USA. Uszkodzonych zostało ponad 175 domów, żywioł pozrywał też linie elektryczne i powalił drzewa.

Tornado nawiedziło przed północą gęsto zaludnione przedmieścia Chicago w USA. Największe zniszczenia wystąpiły w Naperville i Woodridge. Żywioł uszkodził tam ponad 175 domów i parkujące na ulicach samochody, powalił drzewa. Odnotowano przerwy w dostawie prądu. Doszło też do wycieków gazu.

Według rzeczniczki władz Chicago Lindy LaCloche, na którą powołuje się AP, w Naperville co najmniej pięć osób z obrażeniami przewieziono do szpitali. Jedna kobieta znajduje się w stanie krytycznym.

USA. Tornado spustoszyło przedmieścia Chicago

Zdaniem przedstawicieli władz Woodridge tornado zniszczyło co najmniej 75 budynków, a ocena szkód nadal trwa. Nie było doniesień o poważnych obrażeniach, ale mieszkańców wezwano do unikania obszaru z powodu powalonych linii energetycznych i drzew.

Meteorolog Krajowej Służby Pogodowej Matt Friedle w Romeoville w stanie Illinois zapowiedział badanie szkód, aby określić siłę tornada i jego drogę. Jego zdaniem prawdopodobnie ta sama burza przetoczyła się przez Naperville, Woodridge i Darien. Mogła też spowodować szkody w Burr Ridge, około 32 km na południowy zachód od Chicago.

Tornado na przedmieściach Chicago
fot. Chicago Sun-Times/Associated Press/East News

"Jeśli nie było ofiar śmiertelnych - a nie było żadnych - jest to świetna wiadomość, biorąc pod uwagę liczbę ludności w tym rejonie, poziom zniszczeń i porę dnia, po godzinie 23, kiedy wielu ludzi może już spać" – przekonywał Friedle.

Tornado na przedmieściach Chicago
fot. Chicago Sun-Times/Associated Press/East News

Silne burze nawiedziły także północno-zachodnią Indianę i inne części Środkowego Zachodu. W Iowa większość szkód stwierdzono na obszarach wiejskich w pobliżu miasta Bernard. Nikt nie został ranny.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK