Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Trumna z ciałem George'a Busha seniora wystawiona w Kapitolu [WIDEO]

03.12.2018 22:57
xxx wiadomosci

Air Force One z ciałem zmarłego 41. prezydenta USA George'a H.W. Busha wylądował w poniedziałek pod Waszyngtonem. Trumna z ciałem polityka wyruszyła ulicami amerykańskiej stolicy do Kapitolu, gdzie będzie wystawiona na widok publiczny. 

USA. Trumna z ciałem George'a Busha seniora wystawiona w Kapitolu fot. PAP/EPA/TING SHEN

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Prezydent Bush senior zmarł 30 listopada, otoczony rodziną i gronem najbliższych przyjaciół. Zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas.

Do stolicy trumna z jego zwłokami przyleciała na pokładzie jednego z dwóch samolotów typu Boeing 747 VC-25A jakie ma do dyspozycji urzędujący prezydent USA.

George Bush senior nie żyje. Ojciec był człowiekiem o najsilniejszym charakterze

Uroczystości na lotnisku Joint Base Andrews w stanie Maryland towarzyszył ceremoniał wojskowy, a na cześć zmarłego polityka odpalono salut armatni. Następnie kondukt żałobny przejechał do Waszyngtonu w drodze go Kapitolu. 

Trumna z ciałem 41. prezydenta zostanie jeszcze w poniedziałek wystawiona na widok publiczny w Rotundzie głównej siedziby Kongresu. W środę przewieziona będzie z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne. Wezmą w nim udział prezydent Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego prezydenta.

Do Waszyngtonu przyleci również polska delegacja, na czele z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Lechem Wałęsą.

George H. W. Bush zostanie pochowany w czwartek około godz. 17 na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station w Teksasie obok swojej zmarłej w kwietniu małżonki Barbary i córki Robin, która zmarła na białaczkę w 1953 roku w wieku zaledwie 3 lat.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń