Zamknij

Trumna z ciałem George'a Busha seniora wystawiona w Kapitolu [WIDEO]

Redakcja
03.12.2018 22:57
USA. Trumna z ciałem George'a Busha seniora wystawiona w Kapitolu
fot. PAP/EPA/TING SHEN

Air Force One z ciałem zmarłego 41. prezydenta USA George'a H.W. Busha wylądował w poniedziałek pod Waszyngtonem. Trumna z ciałem polityka wyruszyła ulicami amerykańskiej stolicy do Kapitolu, gdzie będzie wystawiona na widok publiczny. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Prezydent Bush senior zmarł 30 listopada, otoczony rodziną i gronem najbliższych przyjaciół. Zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas.

Do stolicy trumna z jego zwłokami przyleciała na pokładzie jednego z dwóch samolotów typu Boeing 747 VC-25A jakie ma do dyspozycji urzędujący prezydent USA.

George Bush senior nie żyje. Ojciec był człowiekiem o najsilniejszym charakterze

Uroczystości na lotnisku Joint Base Andrews w stanie Maryland towarzyszył ceremoniał wojskowy, a na cześć zmarłego polityka odpalono salut armatni. Następnie kondukt żałobny przejechał do Waszyngtonu w drodze go Kapitolu. 

Trumna z ciałem 41. prezydenta zostanie jeszcze w poniedziałek wystawiona na widok publiczny w Rotundzie głównej siedziby Kongresu. W środę przewieziona będzie z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne. Wezmą w nim udział prezydent Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego prezydenta.

Zobacz także

Do Waszyngtonu przyleci również polska delegacja, na czele z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Lechem Wałęsą.

George H. W. Bush zostanie pochowany w czwartek około godz. 17 na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station w Teksasie obok swojej zmarłej w kwietniu małżonki Barbary i córki Robin, która zmarła na białaczkę w 1953 roku w wieku zaledwie 3 lat.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD