Zamknij

Zadał Trumpowi niewygodne pytanie. Wyłączono mu mikrofon i cofnięto przepustkę [WIDEO]

Redakcja
08.11.2018 13:59
Trump
fot. PAP/EPA

Reporter CNN zadał Donaldowi Trumpowi niewygodne pytanie dot. migrantów. Reakcja była natychmiastowa: wyłączono mu mikrofon i cofnięto przepustkę do Białego Domu. 

Do zdarzenia doszło podczas środowej konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli mediów. Jim Acosta, od 5 lat główny korespondent CNN z Białego Domu, zapytał Trumpa o to, dlaczego on i jego administracja demonizują imigrantów z Ameryki Środkowej. Chodzi tu m.in. o spot z kampanii prezydenckiej zawierający kadry z migrantami wspinającymi się na mury oraz słowa o tym, że Ameryka „ma do czynienia z inwazją”.

Trumpa zdenerwowało to pytanie, jak i w ogóle drążenie przez dziennikarza tematu, więc w odpowiedzi stwierdził: „Już wystarczy. Proszę mi pozwolić rządzić krajem”, po czym... członkini personelu Białego Domu próbowała Acoście odebrać mikrofon. Gdy ten nie pozwolił, wyłączono mu urządzenie. 

– Jest pan okropnym, bezwstydnym człowiekiem. Jeśli nadaje pan w świat fake newsy, tak jak robi to CNN, to jest pan wrogiem narodu – powiedział prezydent do reportera, dodając, że CNN „powinna się wstydzić za zatrudnianie dziennikarzy jego pokroju”.

Cofnięta przepustka do Białego Domu

Jeszcze tego samego dnia Acosta udał się do Białego Domu, aby nakręcić wejście na żywo do programu newsowego Andersona Coopera. Niestety nie został wpuszczony wejściem dla mediów, ponieważ jego akredytacja została unieważniona do odwołania. 

Oficjalnym powodem takiej decyzji być „niedwuznaczny” sposób, w jaki reporter miał dotykać stażystki, która próbowała odebrać mu mikrofon. Acosta nagrał nawet krótki filmik dokumentujący nieudaną próbę dostania się do budynku.

Jak odnotowała agencja dpa, Trump ogólnie krytykował podczas środowego briefingu media za rzekomą nieobiektywność i stronnicze przedstawianie sytuacji w kraju. Narzekał m.in. że dziennikarze bagatelizują sukcesy gospodarcze jego administracji, a wytykają przy tym pojedyncze niedociągnięcia. 

RadioZET.pl/Onet.pl/MP