Zamknij

„To jest inwazja”. Trump wysłał wojsko do ochrony granic przed imigrantami

Redakcja
29.10.2018 23:48
USA. Trump wysłał 5 tys. żołnierzy dla ochrony granic przed imigrantami
fot. PAP/EPA/Esteban Biba

Ponad 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy zostanie w ciągu najbliższych kilku dni wysłanych na granicę USA z Meksykiem. Pentagon podał, że ich zadaniem będzie powstrzymanie karawany migrantów z Ameryki Środkowej, którzy chcą dostać się na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

„Od dzisiaj do końca tygodnia na granicę z Meksykiem zostanie wysłanych 5200 naszych żołnierzy” – poinformował szef Dowództwa Północnego Stanów Zjednoczonych (NORAD) generał Terrence O'Shaughnessy.

Szef ochrony granic Kevin McAleenan zapewnił, że amerykańskie służby „nie pozwolą dużej grupie migrantów dostać się do Stanów Zjednoczonych w nielegalny sposób”.

Zobacz także

Według informacji Pentagonu część amerykańskich żołnierzy najpierw zostanie wysłana do Teksasu, następnie wzmocnienie otrzyma granica w Arizonie, a na koniec zabezpieczone zostaną przejścia graniczne w Kalifornii.

Szef Pentagonu Jim Mattis podpisał w piątek rozkaz wysłania żołnierzy na granicę z Meksykiem. Wcześniej prezydent USA Donald Trump zagroził, że wstrzyma lub ograniczy pomoc finansową dla tych krajów Ameryki Środkowej, z których pochodzą migranci zamierzający dotrzeć do USA.

Zobacz także

„Wśród migrantów zmierzających do USA jest wielu przestępców” – napisał w poniedziałek rano na Twitterze Trump, powtarzając swe obawy z ubiegłego tygodnia. „To jest inwazja na nasz kraj, nasze wojsko czeka na was” – dodał amerykański prezydent.

„Karawana migrantów, składająca się z około 3500 osób, jest nadal ponad 1,4 tys. kilometrów od terytorium USA” – pisze agencja AP.

Kilka dni temu zwracała ona uwagę, że prezydent Donald Trump liczy na to, iż walka z imigracją i ewentualne powstrzymanie karawany przełoży się na zwycięstwo Republikanów w wyborach do Kongresu zaplanowanych na 6 listopada.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD