Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

„To jest inwazja”. Trump wysłał wojsko do ochrony granic przed imigrantami

29.10.2018 23:48
xxx wiadomosci

Ponad 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy zostanie w ciągu najbliższych kilku dni wysłanych na granicę USA z Meksykiem. Pentagon podał, że ich zadaniem będzie powstrzymanie karawany migrantów z Ameryki Środkowej, którzy chcą dostać się na terytorium Stanów Zjednoczonych.

USA. Trump wysłał 5 tys. żołnierzy dla ochrony granic przed imigrantami fot. PAP/EPA/Esteban Biba

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

„Od dzisiaj do końca tygodnia na granicę z Meksykiem zostanie wysłanych 5200 naszych żołnierzy” – poinformował szef Dowództwa Północnego Stanów Zjednoczonych (NORAD) generał Terrence O'Shaughnessy.

Szef ochrony granic Kevin McAleenan zapewnił, że amerykańskie służby „nie pozwolą dużej grupie migrantów dostać się do Stanów Zjednoczonych w nielegalny sposób”.

Według informacji Pentagonu część amerykańskich żołnierzy najpierw zostanie wysłana do Teksasu, następnie wzmocnienie otrzyma granica w Arizonie, a na koniec zabezpieczone zostaną przejścia graniczne w Kalifornii.

Szef Pentagonu Jim Mattis podpisał w piątek rozkaz wysłania żołnierzy na granicę z Meksykiem. Wcześniej prezydent USA Donald Trump zagroził, że wstrzyma lub ograniczy pomoc finansową dla tych krajów Ameryki Środkowej, z których pochodzą migranci zamierzający dotrzeć do USA.

„Wśród migrantów zmierzających do USA jest wielu przestępców” – napisał w poniedziałek rano na Twitterze Trump, powtarzając swe obawy z ubiegłego tygodnia. „To jest inwazja na nasz kraj, nasze wojsko czeka na was” – dodał amerykański prezydent.

„Karawana migrantów, składająca się z około 3500 osób, jest nadal ponad 1,4 tys. kilometrów od terytorium USA” – pisze agencja AP.

Kilka dni temu zwracała ona uwagę, że prezydent Donald Trump liczy na to, iż walka z imigracją i ewentualne powstrzymanie karawany przełoży się na zwycięstwo Republikanów w wyborach do Kongresu zaplanowanych na 6 listopada.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń