\' : \'extension/ezmultiupload/design/standard/override/templates/node/view/line_thumbnail.tpl\'))))' )); ?>
Zamknij

Ujawniono ostatni list Johna McCaina. "Umarłem jako dumny Amerykanin"

Redakcja
27.08.2018 20:59
USA. Ujawniono ostatni list Johna McCaina
fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Opublikowano list pożegnalny zmarłego w sobotę amerykańskiego senatora John McCaina. Polityk przestrzegł w nim przed "walką plemienną", która zasieje nienawiść na całym świecie. Jego pogrzeb zaplanowano na niedzielę 2 września.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostatnie słowa McCaina na konferencji prasowej w poniedziałek odczytał Rick Davis, rzecznik rodziny zmarłego senatora.

Polityk podziękował za wszystkie przeżycia, przygody i przyjaźnie, które "wystarczyłyby na 10 satysfakcjonujących żyć". 

Zobacz także

"Żyłem i umarłem jako dumny Amerykanin. Jesteśmy obywatelami najwspanialszej republiki świata - narodem ideałów, a nie krwi i ziemi. Jesteśmy błogosławieni i jesteśmy błogosławieństwem dla ludzkości, gdyż podtrzymujemy i promujemy te ideały w naszej ojczyźnie i na całym świecie" - napisał McCain.

"Osłabiamy naszą wielkość, kiedy wymieszamy nasz patriotyzm z walką plemienną, która zasiała urazę, nienawiść i przemoc we wszystkich zakątkach świata" - ostrzegł senator.

Według McCaina naród Amerykański osłabia się, kiedy "chowa się za murami zamiast je rozrywać".

Polityk nawiązał również do swojej kampanii prezydenckiej z 2008 roku, kiedy jako kandydat z ramienia Partii Republikańskiej przegrał z Barackiem Obamą wystawionym przez Partię Demokratyczną.

Zobacz także

"Dziesięć lat temu miałem zaszczyt przyznać się do porażki w wyborach prezydenckich. Pragnę zakończyć moje pożegnanie z wiarą w Amerykanów, które tak mocno czułem tamtego wieczoru. Czuję to jeszcze mocniej" - wspominał senator.

McCain zakończył swój ostatni list słowami: "Amerykanie nigdy się nie poddają, nigdy nie ukrywamy się przed historią. Tworzymy historię. Żegnajcie, Amerykanie. Niech Bóg Was błogosławi i niech Bóg błogosławi Amerykę".

John McCain od roku cierpiał na nowotwór mózgu. W piątek rodzina poinformowała, że John McCain zdecydował się zaprzestać terapii, a skłoniły go do tego postępy choroby (glejaka wielopostaciowego) i wiek (81 lat).

Senator USA zmarł 25 sierpnia. Organizatorzy uroczystości ku czci zmarłego senatora Johna McCaina ogłosili w niedzielę, że nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w sobotę w Waszyngtonie a pogrzeb w niedzielę. W pogrzebie polityka nie weźmie udziału prezydent USA Donald Trump.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PTD