Zamknij

Plaga jadowitych gąsienic w USA. Są niebezpieczne dla człowieka

09.10.2020 13:35
gąsienica
fot. Shutterstock.com (zdjęcie ilustracyjne)

Jadowite gąsienice zaatakowały stan Wirginia w USA. Na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie, ale są niebezpieczne dla człowieka. Władze ostrzegają, że kontakt z nimi może powodować gorączkę i wymioty.

Włochate gąsienice żyją głównie na południu USA - w Teksasie i Missouri. Żywią się liśćmi wiązów, dębów oraz jaworów. Nie wiadomo do końca, skąd pojawiły się w Wirginii. Mieszkańcy tego stanu zauważyli, że insekty zaczęły masowo pojawiać się w parkach i ogrodach. Departament Leśnictwa Wirginii ostrzega, aby trzymać się z od nich z daleka.

Zobacz także

Plaga jadowitych gąsienic w USA. Mieszkańcy zaniepokojeni

Gąsienice mogą mieć od 3 do 3,5 cm długości. Są małe, owłosione i niepozorne, ale mogą wyrządzić wiele szkód. Pod grubym futrzanym płaszczem skrywają bowiem jadowite kolce.

Według danych Uniwersytetu w Michigan kontakt z tymi owadami może powodować nie tylko silny ból, ale także obrzęk, gorączkę, wymioty czy swędzącą wysypkę. "Futro tej gąsienicy stanowią w rzeczywistości jadowite kolce, które przy dotknięciu powodują bolesną reakcję" - ostrzega Amerykanów Departament Leśnictwa w Wirginii.

Mieszkanka hrabstwa New Kent, 55-letnia Crystal, natknęła się na owłosionego insekta, kiedy sięgała do bagażnika samochodu. W rozmowie z portalem metro.co.uk opowiedziała o swojej reakcji.

Czułam się tak, jakby gorący nóż przebił zewnętrzną stronę mojej łydki. Zanim spojrzałam w dół, myślałam, że zobaczę duży i ostry kawałek metalu, wystający z mojego samochodu.

Kobieta szybko udała się do szpitala, a po trzech dniach znów poczuła się dobrze.

Departament Leśnictwa w Wirginii jest zaskoczony liczbą zgłoszeń na temat gąsienic. W ostatnich latach o takich przypadkach informowano sporadycznie. Eric Day, kierownik laboratorium identyfikacji owadów Virginia Tech, uważa, że rok 2020 może być rokiem "wybuchu epidemii dla owadów". Dodał również, jak powinny zachować się osoby ukąszone przez insekta. Bolesne miejsce należy oczyścić i usunąć truciznę, która pozostała na skórze.

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN/metro.co.uk