Ameryka ostrzega przed antywirusowym oprogramowaniem. Może szpiegować internautów

Redakcja
24.08.2017 11:13
Ameryka ostrzega przed antywirusowym oprogramowaniem. Może szpiegować internautów
fot. Pixabay

Firma Kaspersky Lab może być powiązana z rosyjskimi służbami – przestrzega Rob Joyce, koordynator ds. cyberbezpieczeństwa w Białym Domu. FBI podejrzewa, że oprogramowanie antywirusowe moskiewskiej firmy może służyć do gromadzenia danych przez wywiad.

Ruszają Mistrzostwa Europy w siatkówce. Czy Polska zdobędzie medal? Kibicuj biało-czerwonym i wypowiedz się w serwisie MAM ZDANIE!

Zagłosuj

Czy korzystasz z oprogramowania Kaspersky Lab?

Liczba głosów:

Amerykańskie służby podejrzewają moskiewską firmę Kaspersky Lab o powiązania z rosyjskim wywiadem i możliwość wykorzystywania programów do gromadzenia informacji o użytkownikach. Agenci FBI spotkali się w tej sprawie z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu, a także z pracownikami firmy Kaspersky zatrudnionymi w Stanach Zjednoczonych – podaje CBS News.

- Nie używam produktów Kaspersky Lab – powiedział w wywiadzie dla CBS News amerykański koordynator ds. cyberbezpieczeństwa Rob Joyce, potocznie nazywany „cybercarem”. W tym samym wywiadzie stwierdził również, że Stanom Zjednoczonym brakuje 300 tys. ekspertów od zabezpieczeń.

Choć rząd federalny USA zabrania swoim pracownikom stosowania oprogramowania moskiewskiej firmy, zakaz nie obejmuje władz stanowych. Joyce sugeruje, by Amerykanie zwrócili uwagę na działania rządu i sami podjęli decyzję na tej podstawie.

Zobacz także

- Istnieje powiązanie między firmą Kaspersky, a rosyjskim wywiadem i jestem w pełni przekonany, że rosyjskie służby chciałyby wykorzystać to powiązanie do swoich celów – powiedział CBS były wiceszef CIA Michael Morell.

Kaspersky Lab jest dostawcą popularnych programów antywirusowych. Na całym świecie z produktów moskiewskiej firmy korzysta ponad 400 mln użytkowników. Założyciel firmy, Jewgienij Kasperski ukończył szkołę powiązaną z rosyjskim wywiadem i służył w przeszłości w rosyjskim ministerstwie obrony – wskazuje CBS News.

Firma Kaspersky Lab dementuje amerykańskie oskarżenia, nazywając je „pomówieniami”. - Nasza firma nigdy nie pomogła i nie pomoże żadnemu rządowi – oświadczył jej rzecznik. Kaspersky przygotowuje bezpłatną wersję swojego antywirusa.

FBI regularnie spotyka się z przedstawicielami prywatnych firmami, by przekazać im ostrzeżenia dotyczące zagrożeń dla bezpieczeństwa, jednak nie narzuca firmom decyzji biznesowych – podkreśla agencja. 

RadioZET.pl/PAP/DG