Zamknij

Economist: Trump może wywołać wojnę handlową i spowodować utratę miejsc pracy

Redakcja
02.03.2018 17:54
Economist: Trump może wywołać wojnę handlową i spowodować utratę miejsc pracy
fot. Archwum RadioZET.pl

Po tym jak Donald Trump podał informację o planowanym wprowadzeniu cła na stal i aluminium, giełdy odnotowały wstrząs. To może wywołać nawet wojnę handlową – alarmuje „Economist”.

Oficjalnie decyzja prezydenta USA oficjalnie ma na celu ochronę bezpieczeństwa narodowego USA. Nałożenie cła – jak zapowiedział Trump – może okazać się korzystne dla pracowników niektórych amerykańskich hut, jednak światowa nadpodaż zarówno stali, jak i aluminium spowodowała spadki cen obu metali.

To może źle się odbyć na rynku pracy

„Economist” pisze, że nie jest to nawet dobra polityka wewnętrzna, przytaczając wypowiedź szefa senackiej komisji finansów Orrina Hatcha, który powiedział w czwartek: "taryfy na stal i aluminium są jak podwyżka podatków dla Amerykanów, której ludzie nie potrzebują i na którą nie mogą sobie pozwolić".

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

W polityce zagranicznej decyzja Trumpa będzie miała "katastrofalne skutki", zwłaszcza dla takich krajów jak Kanada, Meksyk i Korea Południowa, a ponieważ zgodnie z przepisami Światowej Organizacji Handlu (WTO) należące do niej kraje nie mogą wprowadzać nowych ceł, więc państwa, które ucierpią z powodu decyzji Trumpa, mogą pozwać USA i spodziewać się, że sprawę tę wygrają - wyjaśnia "Economist".

Krytyka za granicą

Zapowiedź Trumpa nie przyjęła się też pozytywnie na arenie zagranicznej. Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire ostrzegł, że "w wojnie handlowej" między Europą i Stanami Zjednoczonymi "będą wyłącznie przegrani"; Le Maire powiedział też dziennikarzom, że podjęte przez USA "kroki sa nie do zaakceptowania, będą miały bowiem duży wpływ na europejską gospodarkę i takie francuskie firmy jak Vallourec i Arcelor (Mittal)".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz