Zniknęły pieniądze na pomoc dla bezdomnego. Zebrano 400 tys. dolarów

Redakcja
05.09.2018 14:11
USA. Zniknęły pieniądze zebrane w zbiórce dla bezdomnego
fot. gofundme.com

Kiedy parze na drodze zabrakło paliwa w samochodzie, bezdomny wydał swoje ostatnie 20 dolarów na benzynę i przyniósł im ją w kanistrze. Jego dobroduszny gest poruszył tysiące internautów, którzy zrzucili się na zbiórkę na pomoc dla mężczyzny. Zgromadzono w ten sposób ponad 400 tys. dolarów, które – według bezdomnego i jego prawnika – zniknęły.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała telewizja NBC 10 Philadelphia, sprawa zaczęła się w listopadzie 2017 roku. Wówczas na autostradzie międzystanowej nr 95 bezdomny Johnny Bobbitt spotkał na drodze parę, która z powodu braku paliwa nie mogła kontynuować dalszej jazdy.

Zobacz także

Bezdomny nie tylko wydał ostatnie 20 dolarów na zakup paliwa dla Kate McClure i Marka D'Amico, ale jeszcze przyniósł im je w kanistrze z odległej stacji benzynowej. Ta historia wywołała w internecie lawinę pozytywnych komentarzy, a uratowana na drodze para postanowiła rozpocząć w sieci zbiórkę na nowe życie dla bezdomnego Bobbitta.

W rezultacie 14 tys. darczyńców przez platformę internetową GoFundMe przekazało na ten cel ponad 400 tys. dolarów.

Po kilku miesiącach okazało się, że zebrana suma pieniędzy nie trafiła do bezdomnego. Jego adwokat, Chris Fallon, przekazał mediom, że ogromna suma pieniędzy „zniknęła”. Rozmawiał on o tym telefonicznie z prawnikami oskarżonej pary.

Bobbitt w lecie pozwał do sądu McClure i D'Amico, zarzucając im, że niegospodarnie zarządzają zebranymi w zbiórce pieniędzmi. W ocenie prawnika mężczyzny para z New Jersey przywłaszczyła sobie środki z charytatywnej akcji. Oskarżeni odpowiedzieli, że nie chcieli dawać bezdomnemu zbyt dużych sum pieniędzy, obawiając się wydania ich na narkotyki.

Zobacz także

Mark D'Amico oświadczył, że w dwóch ostatnich tygodniach grudnia ubiegłego roku bezdomny wydał sumę 25 tys. dolarów na narkotyki, opłacenie zaległych rachunków oraz wsparcie dla swojej rodziny. Para ponadto miała kupić bezdomnemu samochód i przez jakiś czas mieszkać z nim w swoim domu.

W ubiegłym tygodniu sędzia z hrabstwa Burlington County z New Jersey zobowiązał parę do wpłacenia pieniędzy ze zbiórki na konto powiernicze do czasu zakończenia postępowania wytoczonego przez bezdomnego.

W wywiadzie dla ABC 6 Action News Bobbitt powiedział, że został wykorzystany przez parę, która zebrane w akcji charytatywnej pieniądze przeznaczała na podróże i hazard.

Dziennikarze stacji odnaleźli dowody zdjęcia i filmy z podróży m.in. helikopterem, jakie w ostatnich miesiącach odbyła para. W jaki sposób Kate McClure, urzędniczka z New Jersey, i Mark D'Amico, stolarz, zapłacili za to wszystko, pozostaje niejasne.

Para obiecywała, że bezdomnemu Bobbittowi kupią dom oraz założą dwie lokaty. To jednak nigdy się nie wydarzyło.

Zobacz także

RadioZET.pl/NBC 10 Philadelphia/ABC 6 Action News/PTD