Zamknij

Zwierzęta podatne na Covid-19 otrzymają szczepionkę. Ograniczy to pojawianie się nowych mutacji?

16.09.2021 19:13
Goryl z zoo w Atlancie, gdzie wykryto Covid-19
fot. PAP

W prawie 70 ogrodach zoologicznych w USA ruszyła akcja szczepień przeciw Covid-19. W ostatnim tygodniu koronawirusa stwierdzono u kilkunastu goryli w zoo w Atlancie. 

Szczepienia przeciw Covid-19 obejmą w USA również zwierzęta. Wydry, szympansy, lwy, a także kilka innych gatunków dzikich kotów żyjących w Maryland Zoo w Baltimore otrzyma szczepionkę – donosi Associated Press. Według naukowców są to zwierzęta podatne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa.

– Nie mieliśmy tu żadnych przypadków Covid-19 u zwierząt, ale szczepionka będzie dla nich dodatkową barierą ochronną – powiedziała dr Ellen Bronson, która zajmuje się zdrowiem i dobrostanem zwierząt w Maryland Zoo.

W USA zaszczepią zwierzęta przeciw Covid-19

Bronson dodała, że ogród zoologiczny spodziewa się otrzymać szczepionkę jesienią od firmy produkującej lekarstwa dla zwierząt Zoetis. Łącznie przekaże ona ponad 11 tysięcy dawek, które mają ochronić ponad 100 gatunków ssaków w prawie 70 ogrodach zoologicznych. Szczepienia rozpoczęły się już m.in. w Detroit.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i weterynarze stanowi zatwierdzili warunkowo już tę szczepionkę do stosowania u zwierząt. Będą im podawane dwie dawki w odstępie trzech tygodni. Oprócz wspomnianych wcześniej gatunków szczepionkę w ogrodzie zoologicznym Maryland Zoo otrzymają lampart amurski, gepard i ryś rudy.

Pod koniec ubiegłego tygodnia ponad tuzin goryli zachodnich uzyskało pozytywny wynik testu na Covid-19 w zoo w Atlancie. Pracownicy tamtejszego ogrodu zoologicznego zauważyli u nich zaburzenie apetytu i problem z oddychaniem, a także inne objawy. – Kaszel, kichanie, letarg, zwierzęta po prostu wyraźnie nie były sobą. Przebiegało to więc w ten sam sposób, jak u ludzi – powiedział wiceszef weterynarii w Stowarzyszeniu Zoologicznym Chicago dr Mike Adkesson.

Naukowcy sądzą, że choć zwierzęta nie odgrywają większej roli w przenoszeniu wirusa, są na niego wyraźnie podatne. – Natomiast istnieje obawa, że te zwierzęta mogą się wzajemnie zarażać, aż infekcja przeniesie się na człowieka – wyjaśnił Adkesson. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) stwierdziło pojedyncze przypadki zakażenia Covid-19 u psów i kotów domowych, które potem z powrotem zaraziły ludzi.

Immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Covid-19 dr Paweł Grzesiowski powiedział w rozmowie z portalem wp.pl, że takie sytuacje są szczególnie niebezpieczne. – W przypadku przechodzenia wirusa ze zwierząt na ludzi, często kończy się to pojawieniem się nowej mutacji – zaznaczył Grzesiowski.

RadioZET.pl/Associated Press/wtvr.com/Wp.pl/oprac. AK