Ujawniono plany zamachowców z Barcelony. Ofiar mogłoby być znacznie więcej

Redakcja
20.08.2017 10:03
Ujawniono plany zamachowców z Barcelony. Ofiar mogłoby być znacznie więcej
fot. flickr

Hiszpańskie władze poinformowały o szczegółach śledztwa w sprawie zamachów w Barcelonie i Cambrils. Terroryści planowali zamach na symbol miasta – kościół Sagrada Familia. Mieli tam zdetonować ładunek TATP zwany „matką szatana”. Jeśli to doszłoby do skutku, ofiar byłoby znacznie więcej.

Hiszpański dziennik „El Pais” powołując się na informacje od śledczych napisał, że początkowo planem terrorystów było użycie TATP, ładunku zwanego „matką szatana” na kościół Sagrada Familia. Jego przygotowanie jest trudne, jednak, gdyby terrorystom się to udało efekt mógłby być porażający.

Szczegóły śledztwa

Hiszpańscy śledczy poinformowali, że planem islamskich terrorystów było użycie trzech busów, którymi jednocześnie uderzyliby w trzy miejsca, m.in. kościół Sagrada Familia, który każdego dnia jest odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata.

"Matka szatana"

TATP to trudna do pozyskania substancja i to według śledczych było głównym powodem, dla którego zdecydowali się na atak z użyciem busa.

To właśnie za pomocą TATP w 2001 roku Richard Reid chciał wysadzić samolot (ukrył materiał wybuchowy w bucie), a w 2009 roku Umar Farouk Abdulmutallab (ładunek zaszył w bieliźnie). „Matka szatana” została też wykryta w bombach wykorzystanych przez terrorystów 7 lipca 2005 roku podczas zamachów w Londynie.

Bilans ataku w Barcelonie:

Zobacz także

RadioZET.pl/Wprost/ElPais/Focus/strz