Zamknij

Cyberpolicja zapobiegła kolejnemu atakowi hakerów

Redakcja
05.07.2017 11:35
Cyberpolicja zapobiegła kolejnemu atakowi hakerów
fot. Psyomjesus, CC BY-SA 4.0

Cyberpolicja i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapobiegły kolejnemu atakowi hakerskiemu z wykorzystaniem wirusa szyfrującego dane o nazwie Petya -– poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Policja zatrzymała także serwery kijowskiej firmy Intellect Servis, która zajmuje się oprogramowaniem do prowadzenia księgowości. Według władz to właśnie przez jej program "M.E. Doc" zarażane są sieci informatyczne. Na zajętych serwerach odnaleziono "ślady działalności cyberprzestępców", które prowadzą do "oczywistych źródeł w Federacji Rosyjskiej" –- napisał Awakow na blogu w gazecie internetowej "Ukraińska Prawda".

Zagłosuj

Jakiego programu antywirusowego używasz?

Liczba głosów:

Według ministra hakerzy zamierzali ponownie zaatakować Ukrainę we wtorek. "Szczyt ataku planowany był na godzinę 16. Rozpoczął się o 13:40. Do godziny 15 cyberpolicja zablokowała wysyłkę i aktywację wirusa z serwerów systemu M.E. Doc" –- oświadczył. Wcześniej firma Intellect Servis oświadczyła, że to nie ona rozpowszechnia wirus i że sama stała się ofiarą ataku. Agencja Interfax-Ukraina przypomniała, że w wyniku ataków na sieci komputerowe, które rozpoczęły się 27 czerwca, ucierpiało ponad tysiąc ukraińskich banków i ważnych instytucji państwowych, w tym rząd.

RadioZET.pl/pap/maal