Zamknij

Ukraińcy grozili śmiercią polskiemu konsulowi. Wpadli na podrabianiu dokumentów

13.01.2020 17:52
Konsul RP we Lwowie
fot. Vitaly Grabar/East News

Dwoje mieszkańców Lwowa groziło śmiercią polskiemu konsulowi w tym mieście – podaje PAP, powołując się na komunikat Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Lokalna prasa ujawniła proceder fałszowania dokumentów w celu otrzymania Karty Polaka. Inicjatorzy przestępstw grozili również dziennikarzowi, który opisał ten mechanizm.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dwoje Ukraińców groziło śmiercią polskiemu konsulowi we Lwowie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że dyplomata otrzymywał pogróżki pocztą elektroniczną od osób zajmujących się podrabianiem dokumentów. Dzięki temu Ukraińcy niespełniający kryteriów mogli ubiegać się o wyrobienie Karty Polaka, o której decyduje konsulat.

Zobacz także

Oficerowie operacyjni SBU ustalili, że groźby wysyłało dwoje mieszkańców Lwowa, którzy zajmują się nielegalnym wyrabianiem polskich dokumentów dla obywateli Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Służby uściśliły, że podejrzani w tej sprawie wystawiali obywatelom Ukrainy fałszywe zaświadczenia o ich rzekomej działalności w organizacjach polskiej mniejszości narodowej w tym kraju, co miało pomóc w otrzymaniu Karty Polaka.

Zobacz także

Zarejestrowali konto e-mail, z którego konsulat generalny i polska społeczność miasta Lwowa zaczęli otrzymywać groźby, rzekomo w imieniu autora śledztwa dziennikarskiego Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Funkcjonariusze znaleźli w mieszkaniu podejrzanych komputer z nowymi mailami, zawierającymi groźby wobec konsula RP, ale i polskich mieszkańców Lwowa.  W wyniku rewizji znaleziono też 30 tys. euro.

Obecnie trwają działania w celu ustalenia wszystkich osób, zaangażowanych w ten nielegalny proceder

oświadczenie SBU

Postępowanie toczy się na podstawie ukraińskiego kodeksu karnego, artykuły o groźbach śmiertelnych.

Ponad dekada Karty Polaka. Ma ją ponad 100 tys. Ukraińców

O Kartę Polaka Ukraińcy mogą ubiegać się od kwietnia 2088 roku. Daje ona możliwość refundacji wizy, łatwiejszy dostęp do polskich szkół i uczelni, ułatwia uzyskanie stypendiów, podjęcie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Wydawana przez konsulaty Karta Polaka jest ważna 10 lat. By ją uzyskać należy udowodnić związek z Polską i polskością, głównie przez korzenie, ale i bierną znajomość języka. W ciągu dziesięciu lat RP wydała ponad 200 tys. takich dokumentów, w ponad 102 tys. dla obywateli Ukrainy. 

RadioZET.pl/PAP/ Ssu.gov.ua/