Zamknij

Zatrzymano ukraińskich urzędników. Znaleziono miliony dolarów i kilogramy złota

Redakcja
25.05.2017 20:00
Zatrzymano ukraińskich urzędników. Znaleziono miliony dolarów i kilogramy złota
fot. Pixabay

5,5 mln dolarów w gotówce oraz kilogramy srebra i złota znaleziono w domach i biurach b. urzędników służb podatkowych, zatrzymanych w ramach ogromnej operacji przeprowadzonej przez policję w 15 obwodach Ukrainy – poinformował w czwartek szef MSW Arsen Awakow.

Akcję przeprowadzono dzień wcześniej, a w jej wyniku zatrzymano 23 osoby. Są one podejrzewane o działanie na szkodę państwa i nielegalne przekazywanie dochodów z wpływów podatkowych ekipie ukrywającego się dziś w Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Zobacz także

„Podczas akcji znaleziono 3,7 kg złota, 50 kilogramów srebra, 5,5 miliona dolarów w gotówce, 3,8 miliona hrywien, 280 tysięcy euro i wyroby jubilerskie” – powiedział Awakow dziennikarzom. Zatrzymani to byli szefowie obwodowych zarządów ministerstwa dochodów i opłat, którym za rządów Janukowycza kierował Ołeksandr Kłymenko. Jest on obecnie ścigany międzynarodowym listem gończym i najprawdopodobniej przebywa w Rosji.

Zobacz także

Według władz, szkody, które zatrzymani wyrządzili państwu, wynoszą 96 mld hrywien. Awakow wyraził oburzenie, że po zatrzymaniach część z nich odzyskała wolność, gdyż sądy uwolniły ich za kaucją.

RadioZET.pl/PAP/MAAL