Zamknij

Napisy i plamy na farbą na polskim konsulacie we Lwowie. Jest reakcja

Redakcja
08.02.2017 17:38

Nieznani sprawcy obrzucili czerwoną farbą siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie na zachodzie Ukrainy i pozostawili napis "„Nasza ziemia”" na jego parkanie - doniosły ukraińskie media. Informacje te potwierdził ambasador RP w Kijowie Jan Piekło. To już kolejny tego typu incydent w ostatnim czasie.

Lwów
fot. Twitter/DoRzeczy

Do aktu wandalizmu doszło najprawdopodobniej w nocy z 7 na 8 lutego.

- Na parkanie przy konsulacie namalowano napis "Nasza ziemia". Zdaje się, że napis jest niedokończony, bo nie wiadomo do końca, o co tu chodzi. Sprawcy zostali prawdopodobnie spłoszeni i uciekli. Na nagraniach z kamery widać dwie osoby” - powiedział Jan Piekło.

Ambsador zaznaczył, że na incydent od razu zareagowała strona ukraińska, a do konsula generalnego we Lwowie Wiesława Mazura zadzwonił gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka. „- Wyraził ubolewanie i zadeklarował współpracę przy wykryciu sprawców. Jednocześnie zadeklarował pomoc przy usuwaniu tego napisu” - przekazał Piekło.

Kolejny taki incydent

Jest to już kolejne tego rodzaju zdarzenie na Ukrainie w ostatnim czasie. W styczniu doszło do zniszczenia pomnika Polaków pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. Znajdujący się tam krzyż został wysadzony w powietrze, a tablice z nazwiskami ofiar zamalowano farbą.

W styczniu także wymazano czerwoną farbą polską i ukraińską część cmentarza ofiar NKWD w Bykowni, na którym znajduje się cmentarz polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Władze Ukrainy uznały to za prowokacje, wymierzone w stosunki z Polską.

„- Te incydenty są tak samo antypolskie, jak i antyukraińskie i władze ukraińskie mają tego świadomość. Podkreślają one, że Huta Pieniacka, Bykownia, a teraz Lwów to działania wymierzone w dobrą współpracę i w nasze dobre, wzajemne relacje. Sprawcom chodzi o to, by się one popsuły; chcą doprowadzić do sytuacji, w której Polacy i Ukraińcy będą się o to nawzajem obwinia攠 - oświadczył Piekło.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MP