Zamknij

Rosja otworzyła ogień do ukraińskich okrętów. Są ranni

Redakcja
25.11.2018 20:07
Rosja otworzyła ogień do ukraińskich okrętów. Są ranni
fot. AP/East News

Ukraińska marynarka wojenna oskarża Rosję o atak na niektóre jej okręty. Dwie osoby zostały ranne -podano. Według najnowszych doniesień rosyjskie siły specjalne zajęły trzy okręty ukraińskie na Morzu Czarnym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ukraińska marynarka wojenna informuje, że Rosjanie otworzyli ogień do niektórych jej okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej.

"Jeden z małych opancerzonych kutrów został ostrzelany przez Rosjan i trafiony" - podają Ukraińcy. Okręt utracił napęd, dwóch członków załogi zostało rannych.

Od rana w niedzielę Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa informowała, że trzy ukraińskie okręty (dwa kutry i holownik) naruszyły Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza, wpływając na wody terytorialne Rosji i zmierzając w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej. Mówiła o prowokacji i zapowiadała podjęcie „niezbędnych środków bezpieczeństwa”.

Strona ukraińska podała z kolei, że to planowane, rutynowe przeniesienie statków z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską i także oskarżyła Rosję o „prowokację”. Jako dowód opublikowała wideo, na którym widać, jak jeden z rosyjskich statków uderza w ukraiński holownik. Nagranie krąży już w mediach społecznościowych.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po niedzielnym incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej jest w stałym kontakcie z Unią Europejską i NATO - informuje jego administracja. W specjalnym oświadczeniu prezydenckiej służby prasowej napisano:

"Uważamy najnowsze działania Federacji Rosyjskiej wobec okrętów marynarki wojennej Ukrainy za akt agresji, nakierowany na celowe eskalowanie przez Rosję sytuacji na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej".

Poroszenko zlecił Ministerstwu Spraw Zagranicznych, by o zajściu powiadomiło państwa grupy G7 i członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

RadioZET.pl/PAP/RT/JŚ