Zamknij

Waszczykowski i Johnson jadą do Kijowa. Będą wspierać Ukrainę

Redakcja
28.02.2017 20:33
Johnson i Waszczykowski
fot. East News

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski i brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson udadzą się w środę do Kijowa. Celem wizyty jest m.in. zademonstrowanie konsekwentnego poparcia dla europejskiego kursu Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Okazją do wizyty - jak powiedziała rzeczniczka MSZ Joanna Wajda - jest 25. rocznica nawiązania przez Polskę i Wielką Brytanię stosunków dyplomatycznych z Ukrainą.

Wajda poinformowała, że podczas wizyty w Kijowie ministrowie Waszczykowski i Johnson spotkają się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, wicepremier Iwanną Kłympusz-Cincadze i ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem.

- Celem wizyty jest zademonstrowanie konsekwentnego poparcia dla europejskiego kursu, suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy, a także zapewnienie Ukrainy o wsparciu Europy - podkreśliła. Zaznaczyła również, że to pierwsza wspólna wizyta ministrów w tym formacie.

Warszawa nawiązała stosunki dyplomatyczne z Kijowem 2 grudnia 1991 roku. Nastąpiło to tuż po ogłoszeniu wyników referendum z 1 grudnia 1991 r., w którym 90,32 proc. mieszkańców Ukrainy odpowiadając na pytanie: "Czy popiera Pan/Pani akt ogłoszenia niepodległości Ukrainy?", stwierdziło: „tak”. 

RadioZET.pl/PAP/MP