Zamknij

Zniszczyli zabytkowe grodzisko z VII wieku, żeby postawić kapliczkę

08.05.2020 22:05
Grodzisko Stulsko
fot. Facebook.com/Volodymyr Beno

Unikatowe grodzisko Stulsko z VII wieku, mieszczące się pod Lwowem, zostało bezmyślnie zniszczone. Jego ponadtysiącletnie wały uszkodzono, a na ich miejscu postawiono figurę Matki Boskiej i prowadzące do niej schody. Sprawą zajmuje się ukraińska prokuratura.

Grodzisko Stulsko, zabytek archeologiczny położony na wschód od wsi Stulsko w obwodzie lwowskim, dawniej było stolicą państwa Białych Chorwatów, potem weszło w skład Rusi.

W 2015 roku powstał tam rezerwat archeologiczny obejmujący pozostałości grodu i świątyni, pieczary, kurhany i budowle hydrotechniczne na rzece Kłodnica. Teraz to wyjątkowe miejsce zostało zdewastowane. O sprawie poinformował Polsat News.

Zobacz także

Zniszczyli zabytkowe grodzisko, żeby postawić kapliczkę

Na średniowiecznych wałach powstał nasyp, fundamenty, schody i figura Matki Boskiej. Mieszkańcy wsi i wójt nie widzą problemu w niszczeniu wielowiekowego zabytku. Archeolodzy są oburzeni.

Zdjęcia zniszczonego zabytku opublikował na Facebooku mieszkaniec Lwowa i pracownik zarządu dróg Wołodymyr Beno.

Nie mam nic przeciwko wierze, ale nie do końca rozumiem sens takich działań. [...] Czy to normalne, że kilkanaście metrów od najcenniejszego zabytku ustawia się postument z kostki brukowej i kapliczkę?

- napisał na Facebooku.

Jak dodał, nie wie, dlaczego władze zamiast promować atrakcje turystyczne, dewastują je, a niekiedy nawet używają średniowiecznych jaskiń do przechowywania ziemniaków.

Sprawą zajęła się prokuratura obwodu lwowskiego na Ukrainie, która wszczęła śledztwo ws. "uszkodzenia autentycznego wyglądu grot w rezerwacie historyczno-kulturowym "Stilśke horodyszcze". Dyrekcja rezerwatu przyrody Grodziska Stulsko poinformowała z kolei, że przygotowuje wniosek do sądu o demontaż nielegalnej budowli.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polsat News