Zamknij

Ukraina bez szans na szybkie wejście UE. Macron: to zajmie nawet dekady

09.05.2022 19:03
Emmanuel Macron
fot. PAP/ EPA

Ukraina nie ma szans na szybkie wejście do struktur Unii Europejskiej - uważa prezydent Francji Emmanuel Macron. - Procedura rozszerzenia UE zajmuje lata, a nawet dekady, więc na razie potrzeba innej formy współpracy politycznej w Europie - powiedział w Strasburgu.

Emmanuel Macron nie ma wątpliwości, że droga Ukrainy do Unii Europejskiej będzie bardzo długa i państwa Zachodu muszą znaleźć alternatywne rozwiązanie. - Ukraina poprzez swoją walkę i odwagę jest już w sercu naszej Europy, naszej rodziny, naszej Unii - podkreślił prezydent Francji. Dodał jednak, że "procedura rozszerzenia UE zajęłaby lata, a nawet dekady". W związku z tym zaapelował o stworzenie nowego typu "politycznej wspólnoty europejskiej", która pozwoliłaby krajom spoza Unii, takim jak Ukraina, na przyłączenie się "do podstawowych wartości europejskich".

Po przemówieniu zasugerował, że nowa forma stowarzyszenia politycznego z UE mogłaby przypominać tę z krajami bałkańskimi, współpracującymi z UE. - Ta nowa europejska wspólnota pozwoliłaby demokratycznym narodom europejskim, wiernym naszym podstawowym wartościom, znaleźć nową przestrzeń dla współpracy politycznej, w zakresie bezpieczeństwa, energetyki czy transportu, inwestycji w infrastrukturę – wyjaśnił Macron.

Macron: procedura rozszerzenia UE zajęłaby lata, a nawet dekady

- Dzisiaj, 9 maja, wolność i nadzieja na przyszłość mają oblicze Unii Europejskiej. To w imię tej wolności i tej nadziei będziemy nadal wspierać Ukrainę, jej prezydenta i cały naród Ukrainy - stwierdził Macron podczas swojego przemówienia.

- Musimy za wszelką cenę uniknąć wojny w Europie i dalszej eskalacji – powiedział Macron. - Rosja popełnia na Ukrainie zbrodnie, które są niewyobrażalne – oświadczył. Jednocześnie podkreślił: "Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją".

Macron opowiedział się również za modyfikacją traktatów unijnych, zaproponowaną wcześniej w poniedziałek przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. W przemówieniu w Strasburgu szefowa KE opowiedziała się za modyfikacją traktatów UE "w razie potrzeby" i rezygnacją z zasady jednomyślności w głosowaniach 27 krajów członkowskich dotyczących kluczowych kwestii.

RadioZET.pl/ Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Wojna w Ukrainie na żywo. Najważniejsze informacje

C