Zamknij

Ukraina dostanie więcej broni. „Rosjanie żyją w równoległym wszechświecie”

08.04.2022 09:35
ukraińscy żołnierze w samochodzie opancerzonym
fot. FADEL SENNA/AFP/East News

Niderlandzki minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra, komentując wypieranie się odpowiedzialności  Rosji  za zbrodnie popełniane w Ukrainie mimo twardych dowodów, stwierdził że „jeśli chodzi o prawdę, Rosjanie żyją w równoległym wszechświecie”. Z tego powodu Niderlandy zwiększą pomoc militarną dla Ukrainy.

Wojna w Ukrainie po raz kolejny wstrząsnęła światem po odkryciu masakry w Buczy. Szybko okazało się, że ludność cywilna była mordowana także w innych ukraińskich miastach znajdujących się pod rosyjską okupacją. Zdjęcia dokumentujące te zbrodnie zszokowały Zachód. Rosja wypiera się odpowiedzialności, utrzymując że doszło do „ukraińskiej prowokacji”.

Niderlandzki minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra stwierdził wręcz, że „Rosjanie żyją w równoległym wszechświecie”, jeśli chodzi o mówienie prawdy. Z powodu zbrodni po raz czwarty został wezwany rosyjski ambasador w Hadze, a pomoc wojskowa dla Ukrainy zostanie zwiększona.

Większe dostawy broni dla Ukrainy. „Nie ma przyzwolenia” na zbrodnie

- Chcieliśmy jasno powiedzieć, że obrazy, które widzieliśmy w Buczy to zbrodnie, na które nie ma przyzwolenia społeczności międzynarodowej – stwierdził Hoekstra podczas spotkania z dziennikarzami w przerwie narady z ministrami państw NATO w Brukseli.

Sojusz coraz mocniej angażuje się w niesienie pomocy ukraińskim siłom zbrojnym. Początkowo przekazywano głównie lekką broń defensywną, taką jak przeciwpancerne zestawy Javelin czy NLAW. Coraz częściej mówi się o dostawach ciężkiego sprzętu – Ukraina ma dostać czołgi T-72, wozy BWP-1 oraz transportery opancerzone Bushmaster.

Zwiększenie zaangażowania we wspieraniu Ukrainy ogłosiły także Niderlandy. Hoekstra zaznaczył jednak, że nie może podać żadnych szczegółów, jaka broń będzie wysyłana do zaatakowanego kraju.

W nowej fazie wojny działania zbrojne będą koncentrować się na wschodzie i południu Ukrainy. Rosja chce zająć te terytoria, tworząc między innymi korytarz lądowy do Krymu. Celem Ukrainy jest odbicie okupowanych terytoriów i powrót do sytuacji sprzed 24 lutego, a więc początku wojny.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C