Zamknij

Ukraina może dostać samoloty od Polski. Kreml wydał ostrzeżenia

06.03.2022 17:46

Rosyjski resort obrony podkreślił, że przekazanie samolotów wojskowych dla Ukrainy zostanie potraktowane przez Kreml jako zaangażowanie w konflikt. Wcześniej taką możliwość zapowiadał szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken. Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller przekazał w niedzielę, że w tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne decyzje.

Ukraina może dostać od Polski myśliwce
fot. Bartosz KRUPA/East News (ilustracyjne)

Rosja kontynuuje atak na Ukrainę. Pomimo apeli ze strony władz w Kijowie nadal nie został ustanowiony zakaz lotów nad Ukrainą. Wojska Putina regularnie korzystają z ataków lotniczych, aby uderzać w cele w ukraińskich miastach. Sekretarz stanu USA  Antony Blinken powiedział w niedzielę podczas wizyty w Kiszyniowie, że USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie. - Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty - powiedział na konferencji prasowej Blinken.  

- W kwestii przekazania Ukrainie samolotów przez Polskę na ten moment żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły - podkreślił w niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że nie jest prawdziwa informacja, iż z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Rosja ostrzega państwa NATO. Czy Ukraina dostanie sowieckie myśliwce?

W komunikacie resortu obrony podkreślono, że przekazanie Ukrainie samolotów wojskowych zostanie uznane przez Kreml za przyłączenie się do konfliktu. Do tej pory żaden samolot z państw NATO nie został przekazany Ukrainie po rozpoczęciu wojny przez Rosję.  

Szef NATO Jens Stoltenberg, pytany w piątek, czy możliwe jest choćby częściowe zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, aby utworzyć korytarze humanitarne, podkreślił, że NATO jasno powiedziało, że na pewno nie wejdzie na Ukrainę - ani na jej ziemię, ani w jej przestrzeń powietrzną.

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo. Najnowsze informacje

RadioZET.pl/PAP