Zamknij

"Ukraina nie powinna dołączać do UE". Zdecydowana reakcja Kijowa

24.04.2022 17:25
Wołodymyr Zełenski
fot. PAP/EPA

Szef dyplomacji Austrii Alexander Schallenberg zakwestionował kandydowanie Ukrainy do Unii Europejskiej. Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko ocenił, że wypowiedź austriackiego ministra jest krótkowzroczna i nie odpowiada interesom zjednoczonej Europy.

Alexander Schallenberg podczas 14. Europejskiego Szczytu Mediów w Lech am Arlberg  powiedział, że Ukraina nie powinna otrzymać w czerwcu statusu kandydata do UE. Szef dyplomacji Austrii oświadczył też, że Ukraina powinna obrać inną drogę niż członkostwo w Unii Europejskiej. Minister domagał się większej elastyczności w kwestii współpracy z Ukraina, gdyż – jak to ujął – muszą istnieć inne modele niż pełne członkostwo – Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) lub układy o stowarzyszeniu jako środki łączące. 

"Ukraina nie powinna dołączać do UE". Ostra reakcja Kijowa

Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko powiedział agencji Interfax-Ukraina, że MSZ w Kijowie jest rozczarowane stanowiskiem austriackiego ministra. – Uważamy je za strategicznie krótkowzroczne i nieodpowiadające interesom zjednoczonej Europy – powiedział Nikołenko.

Przypomniał, że MSZ Ukrainy mówiło wcześniej, iż cena, jaką naród ukraiński płaci za błędy wielu rządów europejskich, jest zbyt wysoka. – Rządy te nieobiektywnie postrzegają rzeczywistość, co już doprowadziło do osłabienia Europy i dało Rosji możliwość osłabienia stabilności w UE – dodał rzecznik i ocenił, że odraczanie kwestii członkostwa Ukrainy w UE "oznacza pobłażanie agresywnym planom Putina".

Austriacki minister odnosząc się bezpośrednio do wojny w Ukrainie, powiedział, że Austria jest neutralna militarnie, ale nie politycznie. – Nie należymy i nie chcemy należeć do żadnego sojuszu wojskowego – podkreślił. Wypowiadając się na temat sankcji gospodarczych wobec Rosji, zapowiedział, że zależność jego kraju od rosyjskiego gazu zostanie znacznie zmniejszona w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. Nie podał jednak szczegółów.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP

C