Zamknij

Ukraina ostrzega przed nuklearną katastrofą. Powołano sztab kryzysowy

17.08.2022 23:51
Ćwiczenia ratownicze w Zaporożu
fot. DIMITAR DILKOFF/AFP/East News

W związku z pogarszającą się sytuacją w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i rosnącym zagrożeniem “katastrofą nuklearną” przedstawiciele Enerhoatomu i ukraińskich władz utworzyli sztab kryzysowy. Ma on monitorować sytuację. Przeprowadzono też ćwiczenia ratownicze.

Elektrownia od początku marca jest zajęta przez siły rosyjskie. Chociaż za obsługę obiektu odpowiada ukraińska załoga, pracownicy są zastraszani i szantażowani przez rosyjskie wojsko - alarmują władze Ukrainy. Kijów nazywa to “bezprecedensowym terroryzmem nuklearnym Rosji”.  

Co więcej, strona ukraińska od tygodni oskarża Rosję o ostrzały artyleryjskie w pobliżu i na terenie elektrowni. Specjaliści i organizacje międzynarodowe ostrzegają przed możliwym zagrożeniem jądrowym. Ukraińskie władza zarzucają również Rosjanom składowanie broni i amunicji w maszynowni elektrowni.

Ukraina powołuje sztab kryzysowy ws. Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ukraina przygotowuje się na wszystkie możliwe scenariusze w elektrowni atomowej w Zaporożu. W 17 sierpnia minister energetyki Herman Hałuszczenko i minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski wraz z prezesem Enerhoatomu Petro Kotinem oraz szefami obwodowej administracji państwowej dniepropietrowskiej i zaporoskiej spotkali się w Zaporożu z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo biologiczne i jądrowe. Zorganizowano również ćwiczenia ratownicze.

Minister Hałuszczenko ogłosił powstanie sztabu kryzysowego, który ma reagować w razie kolejnych incydentów na terenie obiektu. Sztab ma działać całodobowo przez siedem dni w tygodniu.  

Szef MSW Denys Monastyrski ostrzegł, że dopóki elektrownia będzie pod kontrolą wojsk rosyjskich, okoliczne tereny będą w niebezpieczeństwie. Przypomniał też, że „jest to największa elektrownia jądrowa w Europie”. Wobec tego jakikolwiek incydent wiąże się w przypadku tej elektrowni z wielokrotnie wyższym niebezpieczeństwem.

Ćwiczenia ratownicze w Zaporożu
fot. DIMITAR DILKOFF/AFP/East News/Ćwiczenia ratownicze w Zaporożu

Monastyrski ocenił, że cała odpowiedzialność za to, co dzieje się na terenie elektrowni, spoczywa na Rosji, która - jak zaznaczył - jest krajem terrorystycznym. - Musimy przygotować się na różne scenariusze, które w związku z tym są możliwe - dodał. 

Z kolei Petro Kotin, prezes Enerhoatomu, powiedział, że sytuacja w elektrowni atomowej w Zaporożu pozostaje niebezpieczna i nadal się pogarsza. Przekazał, że Rosjanie przez ostatnie trzy dni nasilili destrukcyjne działania - niszczą wyposażenie i ostrzeliwują instalacje łączące elektrownię z systemem energetycznym Ukrainy. - To bardzo niebezpieczne! - ostrzegł. Według ukraińskich władz, Rosjanie zamierzają odłączyć elektrownię w Zaporożu od ukraińskiej sieci i przyłączyć ją do okupowanego Krymu.  

RadioZET.pl

C