Zamknij

Ukraina podała datę rozpoczęcia kontrofensywy. „Po cichu wszystko posuwa się naprzód”

Michał Tomaszkiewicz
16.05.2022 17:24
wystrzeliwanie rakiet Grad
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

- W połowie lipca ukraińskie siły będą gotowe do przeprowadzenia szerokiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim najeźdźcom. Ten termin jest uwarunkowany napływającymi na Ukrainę dostawami ciężkiego uzbrojenia od zachodnich partnerów - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Wojna w Ukrainie trwać będzie jeszcze wiele miesięcy. Zaatakowany kraj będzie zdolny przejść do kontrofensywy w połowie lipca, gdy otrzyma i opanuje zapowiedziane duże dostawy ciężkiej broni z krajów NATO. W Ukrainie walczą już między innymi polskie czołgi.

Ogromne wsparcie dla Ukrainy zapowiedziały USA – dzięki ustawie Lend-Lease przekażą sprzęt wojskowy warty 20 mld dolarów. Część pomocy może trafić do Polski w celu „zwiększenia potencjału militarnego”. Dostarczenie pomocy będzie trwać, a żołnierze muszą opanować sprzęt, którym będą walczyć. Dlatego też pełna gotowość do kontrofensywy ma zostać osiągnięta w okolicach połowy lipca.

Ukraina zacznie wypierać Rosję w lipcu? Data uzależniona od dostaw sprzętu

- Amerykańska ustawa „Lend-Lease” to tylko jedno ze źródeł pomocy wojskowej. Niemcy po raz kolejny oświadczyli, że ukraińscy żołnierze już uczą się obsługi haubic Panzerhaubitze 2000. To bardzo dobra broń, wysokiej jakości. A jeśli wojskowi już ćwiczą, to niebawem ta broń trafi na Ukrainę. Z kolei Amerykanie poinformowali, że 89 spośród ich 90 haubic jest już używanych na polu walki. Po cichu wszystko posuwa się naprzód – poinformował Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

Rosja koncentruje swoje działania w rejonie Donbasu, starając się wyprzeć Ukraińców z granic obwodu ługańskiego i donieckiego, aby przyłączyć je w całości do Federacji Rosyjskiej. Na terenach Donbasu znajdują się duże zakłady przemysłowe oraz zasoby surowców naturalnych. Rosyjscy żołnierze zdobyli także korytarz lądowy do Krymu, zajmując Chersoń. Z zapowiedzi wynika, że także w tym mieście chcą przeprowadzić „referendum” o włączeniu do Rosji.

Mimo przegrupowania i zwiększenia sił na wschodzie Ukrainy, Rosja od miesiąca nie poczyniła tam znaczących postępów. Ukraińcy bronią się, wykorzystując przygotowane wcześniej umocnienia oraz wciągając siły inwazyjne w zasadzki. Podczas jednak z nich, zastawionej na Rosjan przeprawiających się przez Doniec, zginąć miało 1000 rosyjskich żołnierzy. Zniszczono także 100 wozów bojowych i czołgów.

Podanie tak konkretnej daty może być działaniem dezinformującym, mającym uśpić czujność Rosjan. Możliwe, że Ukraina będzie gotowa do kontrofensywy wcześniej, jako że otrzymała już od krajów Zachodu wydatną pomoc wojskową.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C