Zamknij

Ukraina pomoże Mołdawii? "Możemy przejąć kontrolę nad Naddniestrzem"

27.04.2022 15:53

Władze Mołdawii są zaniepokojone serią wybuchów w swoim separatystycznym regionie - Naddniestrzu. - Jeśli Mołdawia zwróci się do Ukrainy w tej sprawie, możemy przejąć kontrolę nad Naddniestrzem - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez Euromaidan Press.

Wojna w Ukrainie
fot. i-Images/Eyevine/East News

Seria wybuchów w Naddniestrzu, separatystycznym regionie w Mołdawii, została określona przez prezydent tego kraju Maię Sandu jako eskalacja napięcia. - Region jest podatny na zagrożenia i stwarza to ryzyko dla Mołdawii - mówiła Sandu. 

W środę doszło do kolejnego incydentu. Reuters poinformował o strzałach w pobliżu miejscowości Cobasna, gdzie znajduje się wielki rosyjski skład amunicji. Ukraińskie władze uważają, że są to prowokacje przygotowane przez FSB, których celem jest otwarcie nowego frontu na kierunku odeskim. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz powiedział, że ukraińska armia może pomóc Mołdawii.

Seria wybuchów w Naddniestrzu. Arestowycz: Ukraińskie wojsko może pomóc

- Jeśli Mołdawia zwróci się do Ukrainy w tej sprawie, możemy przejąć kontrolę nad Naddniestrzem. Ukraińska armia ma na to wystarczająco dużo siły - oznajmił Arestowycz, cytowany przez serwis Euromaidan Press.

Sytuacja w Naddniestrzu budzi zaniepokojenie państw NATO. USA i Francja ostrzegły przed próbami dalszej eskalacji sytuacji w Naddniestrzu oraz poparły integralność terytorialną i suwerenność Mołdawii.

Prof. Bogusław Pacek, generał dywizji w stanie spoczynku i dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, ocenił w radiu TOK FM, że sytuacja w separatystycznej republice Mołdawii "jako żywo przypomina to, co się działo w roku 2014 w Doniecku i w Ługańsku".

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Według prof. Packa ruchy separatystyczne mogą destabilizować sytuację, aby Rosja miała pretekst do wysłania sił, które miałyby “udzielić pomocy”. Generał uważa, że próba zajęcia Naddniestrza przez Rosję jest realna. - Ten scenariusz, który dziś już prawie leży na stole - przejęcia wschodniej części Donbasu, pozostałych obwodów na wschodzie Ukrainy, i prawdopodobnie, trzeba się z tym liczyć, połączenia z Nadniestrzem - staje się przewidywalny - ocenił.

RadioZET.pl/TOK FM/WP.pl

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO: