Zamknij

Ukraina to dla Rosjan drugi Afganistan. "Zła taktyka na niskim poziomie"

23.05.2022 08:29
Wojna w Ukrainie
fot. SERGEI SUPINSKY/AFP/East News (ilustracyjne)

W ciągu trzech miesięcy inwazji na Ukrainę rosyjska armia straciła podobną liczbę żołnierzy, jak podczas 10 lat sowieckiej interwencji w Afganistanie - podało w poniedziałek brytyjskie Ministerstwo Obrony. W ocenie analityków doprowadziło do tego m.in. złe zarządzanie i słaba taktyka.

Kreml od prawie trzech miesięcy kontynuuje pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Według władz w Kijowie dotychczas w walkach zginęło ponad 29 tys. rosyjskich żołnierzy. Służby Putina ostatnie statystyki o stratach opublikowały 25 marca i mówiły o 1,3 tys. zabitych wojskowych. W poniedziałek brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało najnowszą analizę dotyczącą wojny.

Podkreślono w niej, że przez prawie 90 dni Rosja straciła porównywalną liczbę żołnierzy do interwencji sowieckiej w Afganistanie w latach 1979-1989. "Połączenie złej taktyki na niskim poziomie, ograniczonej osłony powietrznej, braku elastyczności oraz podejścia dowództwa, gotowego wzmacniać niepowodzenia i powtarzać błędy, doprowadziło do tak wysokiego wskaźnika ofiar, który nadal rośnie w ofensywie w Donbasie" - wskazano w komunikacie.

Ukraina to dla Rosjan drugi Afganistan

"W przeszłości rosyjska opinia publiczna okazała się wrażliwa na ofiary ponoszone w wojnach z wyboru. W miarę wzrostu liczby ofiar na Ukrainie będą one coraz bardziej widoczne, a niezadowolenie społeczne z wojny i gotowość do jego wyrażenia mogą wzrosnąć" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 29 050 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie. Łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 22 maja wynoszą: 1285 czołgów, 3141 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 170 helikopterów, 599 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2194 pojazdy i cysterny, 13 jednostek pływających i 470 dronów.

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

C