Zamknij

Ukraina wyzwala Łyman. Rosjanie: Wycofaliśmy się w obawie przed okrążeniem

Bartłomiej Chudy
01.10.2022 16:30

Armia Ukrainy weszła do miasta Łyman, po dotarciu w sobotę po południu na jego przedmieścia. - Trwają walki, szczegóły później - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj. W kotle mogło znajdować się ponad 5 tys. żołnierzy Rosji. Kreml poinformował natomiast o wycofaniu wojsk na "korzystniejsze pozycje".

Ukraina odbija Łyman z rąk Rosjan
fot. ANATOLII STEPANOV/AFP/East News, zdj. ilustracyjne

Ukraina wyzwala miasto Łyman w obwodzie donieckim. Rosjanie od piątku znajdowali się w tragicznej sytuacji, eksperci mówili wręcz o kotle okrążonych wojsk w tej miejscowości.

"Ukraińska armia weszła do okupowanego przez siły rosyjskie Łymanu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, trwają walki" - poinformował w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj. "Jesteśmy w Łymanie. Toczą się walki. Szczegóły później" - powiedział Czerewatyj, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Ukraina wyzwala Łyman. Rosjanie informują o wycofaniu

Sami Rosjanie poinformowali w sobotę, że wycofali się z Łymania „z powodu groźby okrążenia” – wynika ze słów rzecznika resortu obrony, cytowanego przez Interfax. "W związku z groźbą okrążenia wojska zostały wycofane na korzystniejsze pozycje" – cytuje Igora Konaszenkowa agencja Interfax. Ukraińcy informują jednak o nieudanych próbach "wyrwania się Rosjan z okrążenia".

Tuż po godz. 12 szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował nagranie, na którym ukraińscy żołnierze umieszczają flagę państwową na znaku na rogatkach Łymanu. Kijów nie potwierdził oficjalnie okrążenia Rosjan w tym mieście. Łącznie Ukraińcy odbili w ostatnich godzinach pięć miejscowości wokół Łymanu. "Jampil, Nowoseliwka, Szandryhołowe, Drobyszewe i Stawki zostały wyzwolone. Trwają tam działania stabilizacyjne" – powiedział Czerewatyj na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytoczyła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

W kotle Łymanu miało znajdować się 5-5,5 tys. żołnierzy Rosji. Miasto zostało zajęte przez Rosjan na początku czerwca, po niekończących się ostrzałach wszelkich budynków. To ważny węzeł kolejowy, a odbicie miasta może pozwolić siłom ukraińskim na ofensywę w zachodniej części obwodu ługańskiego, w tym na miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck (utracone pod koniec czerwca i na początku lipca, przyp.)- podkreśla Radia Swoboda.

RadioZET.pl/PAP/Interfax.ru