Zamknij

Ukraina złożyła pozew przeciw Rosji

Redakcja
11.08.2018 19:28
Ukraina złożyła pozew przeciw Rosji
fot. Stanisław Kowalczuk/EastNews

Ukraina skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) pozew przeciwko Moskwie w sprawie naruszenia przez nią praw Ukraińców będących więźniami politycznymi w Rosji - powiadomiły ukraińskie media.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Media powołują się na wiceministra sprawiedliwości Ukrainy Iwana Liszczynę, który jest odpowiedzialny za kontakty z ETPCz. O skierowaniu pozwu polityk napisał w piątek wieczorem ma Facebooku.

Zobacz także

Sprecyzował, że władze Ukrainy powiadamiają o systemowym naruszaniu przez Federację Rosyjską szeregu artykułów konwencji o obronie praw człowieka i podstawowych swobód. Chodzi m.in. o zakaz stosowania tortur, o prawo do sprawiedliwego procesu, o poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, o swobodę wyrażania opinii.

"Obecnie problem więźniów politycznych będzie rozpatrywany na płaszczyźnie prawnej przez Trybunał" - oznajmił wiceminister Liszczyna. Podkreślił, że główny opis naruszenia praw 71 ukraińskich więźniów politycznych liczy 130 stron, a 3 tys. stron zajmują przypisy.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że władze w Kijowie mają zamiar wystąpić do ETPCz z kolejnym pozwem przeciwko Rosji w związku z nielegalną masową wysyłką obywateli Ukrainy i innych państw z anektowanego Półwyspu Krymskiego.

W rosyjskich aresztach i więzieniach znajduje się 71 obywateli Ukrainy, skazanych m.in. za terroryzm i szpiegostwo. Wśród nich jest Ołeh Sencow - ukraiński reżyser filmowy, który został aresztowany w roku 2014 po aneksji Krymu przez Rosję.

W skierowanym w piątek do Rosji apelu oenzetowski Komitet przeciwko Torturom (CAT) wzywał do zaprzestania stosowania tortur wobec przeciwników politycznych w celu uzyskania zeznań, w tym wobec uwięzionego Sencowa, który prowadzi strajk głodowy.

RadioZet.pl/PAP/bm

C